reklamı kapat

POPÜLER

Ödün veren amiral gemisi; Huawei nova 5T incelemesi

Huawei nova 5T

EKRAN VE KAMERA

Huawei nova 5T modelinin fiyatı düşük tutmak adına tasarrufa gidilen en büyük yanları ise kamera ve ekran oluyor. Modelde birçok benzer amiral gemisi gibi AMOLED / OLED değil IPS LCD ekran yer alıyor. 6,26 inç boyutundaki bu 1080×2340 piksellik ekran, LCD olmasına rağmen güzel bir kaliteye ve performansa sahip. Canlı renkler ve iyi siyahlar sunan ekran, modelin kesinlikle pişman etmeyecek yanları arasında yer alıyor. Bu ekranda oyun oynarken ya da film / video izlerken oldukça keyif alıyorsunuz. Ancak burada yine de AMOLED / OLED kalitesinin kesinlikle beklenmemesi gerekiyor. Bu arada modelin aşırı yüksek bir ekran parlaklığı da bulunmuyor. Bazen ekranı dışarıda görmek kolay olmuyor.

Gelelim kamera tarafına. Huawei nova 5T’nin önünde 32 megapiksel F2.0 selfie kamerası yer alıyor. Arkada ise dörtlü kamera sistemi bizleri karşılıyor. Burada 48 megapiksel F1.8 + 16 megapiksel F2.2 ultra geniş açı + 2 megapiksel F2.4 makro + 2 megapiksel F2.4 derinlik kameraları bir araya geliyor. Ön kameranın performansını oldukça beğendik. Bu kamera ile düşük ışıkta bile güzel sonuçlar alabiliyorsunuz. Portre moduyla arka plan bulanıklığını yapay olarak güzel ayarlayan ön kamera, 32 megapiksel çözünürlüğün etkisiyle detaylı selfie’ler çekmenize aracılık ediyor.

Huawei nova 5T

Arka kamera sistemi de genel olarak güzel bir performansa sahip. Özel derinlik kamerası sayesinde arkası bulanık fotoğraflar çekebildiğiniz telefon, özel makro kamerasıyla da fark yaratıyor. Bu 4 cm mesafeden netleyebilen makro kamerası ile detaylı yakın çekimler yapabiliyorsunuz. Diğer kameralardan ise özellikle 48 megapiksellik ana kameranın performansını beğendik. F1.8 diyaframın etkisiyle düşük ışık performansı iyi olan bu kamera, özel gece moduyla çok düşük ışık şartlarında da güzel fotoğraflar veriyor. Gece modunda biraz fazla kontrast uygulayan telefonun, bir özel telefoto kamerası bulunmuyor. Bu yüzden sadece 2x zoom yapabilen ve bazı durumlarda renkleri bozmasına rağmen gözle görülür bir kalite kaybı olmayan fotoğraflar sunan Huawei nova 5T, ultra geniş açı kamerasıyla ise genel olarak tatmin ediyor diyebiliriz. Kalite açısından ana kameranın biraz gerisinde kalan ultra geniş açı kamera, yine de çoğu durumda en çok kullandığınız seçenek oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kamera arayüzünde birçok yaratıcı filtre ile çekim modu, manuel ayarlar getiren PRO modu ve HDR çekim gibi özellikler de sunuluyor. Bunlar güzel detaylar ancak kamera konusunda şunu da mutlaka belirtmek gerekiyor. Hem ön hem de arka kamerada pozlamayı olması gerektiğinden biraz daha yukarıda tutuyor. Bu yüzden birçok kez patlamış beyazlar iler karşılaştık. Bunun yazılımsal olarak çözülmesi gerekiyor.

4K çözünürlükte 30 fps video çekebilen nova 5T, bu alanda da ortalama bir performans gösteriyor. Videoların çok keskin olmadığını ve pozlama geçişlerinin sert olduğunu belirtmek gerekiyor.