reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iPad Pro

OLED ekranlı iPad modelleri için bugün hem iyi hem kötü haber geldi

Teknoloji devi Apple yeni iPad modelleri üzerinde çalışıyor ve yeni iPad’lerin en önemli özellikleri arasında OLED ekranlar olacak deniyor.

Apple, halen iPad tarafında OLED ekran kullanmıyor. Yeni Pro’larda mini-LED temelli LCD ekran tercih eden firma, gelecekte bunu değiştirecek ve OLED kullanmaya başlayacak.

Bu konuda Apple’dan 2022 yılında 10,9 inç OLED ekranlı iPad Air gelecek bilgisi verilmişti. Ancak bu gerçek olmayacak. Söylendiği kadarıyla bu modelin ekranı için Samsung ve Apple tam olarak anlaşamadı.

Samsung, Apple’ın OLED ekran konusunda isteklerini yakın zamanda karşılayamayacağı için 10,9 inç model için OLED ihtimali tamamen ortadan kalktı.Bu iPad’ler için OLED kullanımı konusunda kötü haberdi.

İyi haber ise iPad’ler için OLED’in tamamen rafa kaldırılmamış olması. Raporlara göre 2023 yılında 12,9 inç gibi büyük boyutta OLED ekrana sahip  iPad’ler tanıtılacak.

OLED ekranlı bu iPad’in 120 Hz yenileme hızı sunacağına kesin gözüyle bakılıyor. Firma şu an sadece Pro’larda 120 Hz ekran kullanıyor ancak orada da LCD panel yer alıyor.

Apple’ın 2023 yılında 120 Hz üstüne çıkma ihtimali de bulunuyor. iPad tarafında uzun zamandır 120 Hz ekran kullanan ve bu konuda öncü olan firma, OLED ekranlı 12,9 inç modelde örneğin 240 Hz yenileme hızına da çıkış yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OLED iPad modelleri merak ediliyor

Bu arada Apple’ın Pro tarafta ekran boyutunu büyütmek istediği de gelen duyumlar arasında. Firma şu an maksimum 12,9 inç ekran boyutu sunuyor. Bu boyut bile birçok kişiye fazlasıyla büyük geliyor.

Ancak firma gelecekte karşımıza 14 inç hatta 16 inç iPad’ler ile çıkmak istiyor. Apple’ın bu konuda özellikle çizim ile uğraşan tasarımcıları ve fotoğrafçıları çok sevindirmesi bekleniyor. Onun haricinde 12,9 inç üstü ekran çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın