reklamı kapat

POPÜLER

makro

Ölü yapraklarla “lav manzarası” yaratan Türk fotoğrafçı

Makro çekimler yapan Can Tunçer, yeni serisinde yaprakların dokusunu lav manzarasına dönüştürüyor. Nefes kesen karelere imza atan fotoğrafçı etkileyici bir seri ortaya koyuyor.

28 yaşındaki makro fotoğrafçı Can Tunçer’in portfolyosu pek çok ilgi çekici kare ile dolu. 8 yılı geçkin süredir makro çekimlerle uğraşan fotoğrafçının bu merakı, hayal gücünün sınırlarını zorlayan çekimlere imza atmasını da sağlıyor. Yeni çekim serisiyle beraber Tunçer, yaprakların karmaşık dokusunu yeniden yorumluyor. İlhamını sorduğumuz Tunçer fikrin aklına bahçede bulduğu bir yaprağı incelerken geldiğini kaydediyor. Yaprağa arkadan ışık verildiğinde ölü bölümlerin lavı andırdığını gözlemleyen fotoğrafçı, bunu eşsiz karelere dökmekte zaman kaybetmemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Odak İstifleme tekniğiyle çekimler

Daha önce de yaprak çekimleri yaptığını kaydeden fotoğrafçı, ölü bölgelerin bu kez büyük fark yarattığını söylüyor. Çekimlerde özel bir düzenleme yapıp yapmadığını sorduğumuz Tunçer, çekimden sonra “Focus Stacking (Odak İstifleme)” tekniğini kullanarak fotoğrafları bir araya getirdiğini belirtiyor. Bu tekniğin dışında temel renk, keskinlik ve temizleme işlemlerini gerçekleştirdiğini de eklemeden geçmiyor. 1.400 farklı kareye imza atan Tunçer, tüm projenin 1,5 hafta kadar sürdüğünü açıklıyor. Ancak bu 1,5 haftada fotoğrafçı farklı işlerle ilgilendiğini de kaydediyor. Canon 6D DSLR aracılığıyla fotoğrafları çeken Tunçer, ışıklandırma konusunda da IKEA Jansjö LED’lerden güç almış.

Nikon Small World 2017’de derecesi bulunan Tunçer’in diğer işlerine Instagram sayfası aracılığıyla ulaşabilirsiniz.