reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus One’ın merakla beklenen OxygenOS ROM’u yayınlandı [Video]

OnePlus’ın yılın başlarında duyurduğu ve uzun süredir yayınlanması beklenen OxygenOS, ilk sürümüyle birlikte resmi sitedeki yerini aldı. OnePlus sahipleri artık CyanogenMod‘dan OxygenOS’a geçiş yapabilecek.

Android 5.0.2 üzerine yapılan özelleştirmelerle oluşturulan ROM, önemli özellikleri ve sade yapısıyla dikkat çekiyor. Farklılık yaratmak adına herhangi bir yenilik yapmaya uğraşmadıklarını belirten OnePlus CEO’su Carl Pei, sadece önemli değişiklikler yapmak istediklerini dile getirdi. ROM’ların birbiriyle rekabet içerisinde olduğunu dile getiren Pei, “Basitliğe dönmenin daha iyi olduğunu düşündük ve performans ile pil ömrü gibi konulara odaklandık” şeklinde yaptığı açıklamayla bu rekabet ortamında kendilerinin önem verdiği konunun temel özellikler olduğunun altını çizdi.

OxygenOS‘un yayınlanan sürümünde işe yarar kaydırma hereketleri yer alıyor. Ekran kapalı olsa dahi bu kaydırma hareketleri kullanılabiliyor. Örneğin kameraya ulaşmak için ekrana yuvarlak çizmek yeterli oluyor. Bu kaydırma hareketleri dosya yöneticisinde de kullanılıyor ve böylece dosyalar arasında gezinmek de basitleşmiş oluyor. Bildirim çubuğunda yer alan hızlı ayarlar kısmı da geliştirilmiş durumda. Buradaki ayarlar hızlı bir şekilde düzenlenebiliyor ve kolaylıkla aktif ediliyor.

Yalnızca OnePlus One üzerinde çalışması için hazırlanmış olan ROM, Android tabanlı diğer cihazlara yüklenemiyor. Eğer bir OnePlus One sahibiyseniz ve henüz çok az özellik sunmasının yanı sıra bazen sorunlar da yaşanabilen OxygenOS’a geçmek istiyorsanız buradan gerekli ROM’u indirerek telefonunuza kurabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER