reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus, telefonlarındaki skandal uygulamadan vazgeçiyor

Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinden OnePlus, kullanıcı yorumlarına en çok önem veren firmaların başında yer alıyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda firmanın sadece bununla kalmadığı ve telefonlardan izinsiz olarak birçok önemli veriyi topladığı ortaya çıkmıştı. Şirket gelen tepkiler sonucunda bu işlemden vazgeçtiklerini duyurdu.

İlk olarak Chris Moore‘un dikkat çektiği kadarıyla OnePlus, satışa sunduğu tüm modellerden telefon numarası, mobil bağlantı adı, MAC adresi, seri numarası, uygulama zamanları ve Wi-Fi bilgisi gibi gizli verileri izinsiz olarak kayıt altına alıyor. Bunu inkar etmeyen ve topladığı gizli verileri ilerleyen güncellemelerde cihazları daha iyi hale getirmek için kullandığını belirten OnePlus, buna rağmen “anonim” bir kayıt yapmıyor yani her kişinin bilgileri sistemde isimleriyle birlikte yer alıyor. Bu durum olası “hack” olaylarına karşı çok büyük bir güvenlik açığı oluştururken, gelen tepkiler sonucunda süreçte olması gereken yeni bir düzenleme yapılıyor. OnePlus’ın kurucularından Carl Pei, yaptığı açıklama ile artık bu verileri gizli olarak toplamayacaklarını belirtiyor. Bunun yerine sadece isteyen kişilerin verilerini kendileriyle paylaşmasını isteyen Pei, bunu da çok açık bir şekilde onaya sunacaklarını ve istemeyenlerden ise veri aktarımı yapılmayacağını söylüyor. Mevcut kullanıcılar ise veri toplama sürecini ayarlar içerisinde yer alan kullanıcı deneyimi programı seçeneğini kapatarak iptal edebiliyor.

Bu yeni sürece ekim ayı sonunda geçecek ve OxygenOS çalıştıran tüm OnePlus telefonlar için aktif edecek olan şirket, “kullanıcı deneyimi programı” adı altında toplanan verilerle iyi şeyler planlıyor ancak kullanıcılarına açık olması gerektiğini kötü bir şekilde anlamış gibi görünüyor.