reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus 9 Pro ve Hasselblad

OnePlus ve Hasselblad ortaklığından bilinmesi gerekenler

OnePlus, bugün 2021 amiral gemisi modelleri için resmi tarihi verdi. Yeni ürünler öncesinde OnePlus ve Hasselblad ortaklığı da detaylanıyor.

Hazırladığı telefonlar hep söylediğimiz gibi kendisi Türkiye’de resmi olarak yer almıyor olmasına rağmen büyük birçok satış kanalında ve bazı operatörlerde resmi garantili olarak satılan OnePlus, 9R, 9 ve 9 Pro isimli akıllı telefon modellerini 23 Mart tarihinde tanıtıyor. İşte bu modeller öncesinde firma dünyaca ünlü Hasselblad ile uzun vadeli bir kamera geliştirme ortaklığı kurulduğunu resmi olarak duyurdu. Burada tam olarak Huawei ile Leica ve Nokia ile ZEISS arasındakine benzer bir beraberlik sağlanmış durumda. Bu şimdilik üç yıllık olduğu aktarılan ortaklık için tam 150 milyon doları gözden çıkardığı aktarılan OnePlus, Hasselblad dokunuşuyla gelecek telefonlarında kamera performansını ciddi olarak artırmayı hedefliyor. Bu ortaklığın açık olarak uzun vadeli olduğunu üstüne basarak belirtmek gerekiyor. Yani 9R, 9 ve 9 Pro modellerinin kamerasına Hasselblad’ın çok bir etkisi olmayacak gibi görünüyor. Esas ciddi kamera gelişiminin önümüzdeki yıl karşımıza çıkacak amiral gemilerinde olacağı düşünülüyor. OnePlus’ın 150 milyon doları birden fazla arge merkezine yatırım için kullanacağı da gelen bilgiler arasında bulunuyor.

Hasselblad, bilmeyenler için dünyanın en eski fotoğraf makinesi markaları arasında yer alıyor ve özellikle orta format profesyonel fotoğraf makinelerine odaklanıyor. Mobil dünya elbette çok farklı ancak firmanın görüntüleme konusunda gerçekten çok büyük bir tecrübesi bulunuyor ve bu açıdan OnePlus’a sadece “marka” olarak destek vermeyecek olması sevindiriyor. Firmanın aktif olarak geliştirme sürecine dahil olacağı ilk telefonların kamera performansı şimdiden büyük merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hasselblad markasını taşıyan OnePlus 9 Pro için diğer detaylar şöyle 

Telefon kesin olarak LTPO temelli bir OLED ekran ile geliyor. LTPO ekranlar LTPS’lere oranla daha az enerji harcıyor ve dinamik yenileme hızı sunmasıyla pil ömrünü daha da yükseltebiliyor. Bu 120 Hz yenileme hızı olan ekran ile beğeni toplayacak 9 Pro, arkasında tam olarak 48 megapiksel + 50 megapiksel + 8 megapiksel + 2 megapiksel kameraları bir araya getiriyor. OnePlus 9 Pro’nun 4K 120 FPS / 8K 30 FPS video çekebileceği ve 12-bit RAW fotoğraf desteği taşıdığı gelen son bilgiler arasında yer alıyor. Modelin ana kamerasının arkasında özel Sony IMX789 sensörü yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da iPhone 12 ailesinin tanıtım videosu