reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI CEO Sam Altman LOG Tasarım

OpenAI CEO’su Sam Altman, Reddit CEO’su Steve Huffman’dan daha fazla Reddit hissesine sahip

OpenAI CEO’su Sam Altman, bugün gündeme geldiği üzere Reddit CEO’su Steve Huffman’dan daha fazla Reddit hissesine sahip.

En son yazılanları video haline getiren Sora ile çok ses getiren OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman, bu aralar halka açılma konusunda resmi atımlar atan Reddit şirketinin en önemli isimleri arasında yer alıyormuş. Bugün öğrendiğimiz kadarıyla Altman, mevcut Reddit CEO’su Steve Huffman’ın yüzde 3,3’üne karşılık olarak toplam hisselerin yüzde 8,7’sine sahip. Huffman’ın oy gücünün de iki katından fazlasına sahip olduğu belirtilen Altman, Reddit’in en büyük üç hissedarı arasında yer alıyor (Condé Nast’ın sahibi Advance Publications ve Çinli dev Tencent sonrasında). Aktarıldığı kadarıyla Altman Reddit’in yönetim kurulunda da yer alıyormuş. OpenAI öne çıkmaya başlayınca 2022 yılında Reddit yönetim kurulundan sessizce ayrılan Altman, geçtiğimiz yıl yönetim kurulu tarafından OpenAI’dan kovulması ve daha sonra geri alınmasıyla haftalarca gündemden düşmemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sam Altman, bu aralar çip pazarını değiştirmek adına gerçekten devasa bir yatırım arayışında.  OpenAI‘ın geliştirdiği ChatGPT gibi sistemler çok büyük sunucu sistemleri sayesinde çalışıyor ve bu sunucuların büyük bölümünde Nvidia tarafından üretilen çipler bulunuyor. Bunun aşırı yüksek bir maliyet ürettiğini bilen firmalar, üretken yapay zeka sistemleri için kendi çiplerini / işlemcilerini geliştiriyor, bu konuda çalışmalar yapan isimler arasında OpenAI CEO’su Sam Altman da yer alıyor.

Bloomberg’in geçtiğimiz aylarda çıkan haberine göre Altman, yapay zeka çipi üretmek için milyarlarca dolar toplamaya çalışıyor ve bu parayı dünyanın dört bir yanına yayılacak ve sektördeki en iyi çip üreticileriyle çalışmayı içerecek bir fabrika ağı kurmak için kullanmayı amaçlıyor.

Bu sayede sunucu masraflarını azaltmayı hedefleyen ve Nvidia’ya ya da başka bir firmaya bağlı olmaktan kurtulmak isteyen Altman, bu konuda daha önce aktarılandan daha büyük ya da başka bir deyişle geniş düşünüyor. WSJ’nin haberine göre Altman dünyanın çip üretim kapasitesini genel olarak artıracak, yeni nesil yapay zeka sistemlerine şimdiye nazaran daha etkili şekilde güç verecek iddialı bir teknoloji girişimi için fon toplamak adına Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti de dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcıyla görüşüyor. Altman’ın aklından geçen projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında devasa bir kaynak gerektirebileceği söyleniyor ve bu gerçekten inanılmaz görünüyor.

Sam Altman haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi