reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI CEO Sam Altman LOG Tasarım

OpenAI CEO’su Sam Altman yine bir yapay genel zekâ açıklamasıyla ses getirdi

Yapay zeka alanının lideri olan OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman, bu aralar yine bir yapay genel zekâ açıklamasıyla gündemde yer alıyor.

Son yılların en önemli isimlerinden olan OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman geçtiğimiz aylarda, “OpenAI şimdiye kadar tek bir yerde gördüğüm en yetenekli insanlara sahip ve büyük oranda Yapay Genel Zekâ’ya odaklanmış durumdayız. En zor, en ilginç ve en önemli sorunlar üzerinde çalışmak istiyorsanız bize katılmayı düşünmelisiniz” demişti. Artificial General Intelligence (AGI) ya da Türkçe karşılığıyla Yapay Genel Zekâ (YGZ), bir insanın yapabileceği herhangi bir zihinsel görevi başarıyla gerçekleştirebilecek makinenin zekâsı olarak özetleniyor ve bu aralar yine gündemde yer alıyor. Stanford eCorner’de bazı yeni açıklamalarda bulunan Altman, “Yılda ister 500 milyon dolar, ister 5 milyar dolar, ister 50 milyar dolar yakalım, umurumda değil. Sonunda toplum için bundan çok daha fazla değer yaratacağımız bir yörüngede kalabildiğimiz ve faturaları ödemenin bir yolunu bulabildiğimiz sürece gerçekten umurumda değil.” dedi ve ekledi: “Biz bir AGI üretiyoruz ve bu kaçınılmaz olarak pahalı olacak. Ama sonuçta buna kesinlikle değecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir etkinlik kapsamında konuşan Elon Musk, daha önce önemli bir yatırımcı olarak destek verdiği OpenAI şirketinin, yapay zeka konusunda tehlikeli bir keşif yapmış olabileceğinden endişe ettiğini belirtmişti. Musk bu konuda, OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever’in neden “Sam ile savaşacak kadar güçlü hissettiğini” bilmek istediğini söylemiş ve eklemişt: “Bu kulağa ciddi bir şeymiş gibi geliyor. Önemsiz olduğunu düşünmüyorum. Ve keşfettikleri tehlikeli bir yapay zeka unsuru olduğu konusunda oldukça endişeliyim.

Elon Musk bu açıklamayı yapmıştı çünkü konuyla alakalı önemli bir haber çıkmıştı. Reuters tarafından paylaşılan bir haber, OpenAI’ın potansiyel olarak korkutucu bir yapay zeka atılımı yaptığını iddia ediyordu. Kaynağa göre birkaç şirket çalışanı OpenAI’ın son olaylar sonrasında değiştirilen önceki yönetim kuruluna bir mektup gönderdi. Bu mektupta şirketin yapay zeka alanında korkutucu bir keşif yaptığı ve bunun potansiyel riskleri konusunda bir uyarı yer alıyordu. Aktarıldığı kadarıyla OpenAI’ın şirket içinde Q* (Q-Star olarak isimlendiriliyor) adlı bir projesi bulunuyor ve tam olarak burada genel yapay zekanın kapısını açacak bir seviyeye ulaşıldığı iddia ediliyor.

Sora yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER