reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI GPT Store

OpenAI, GPT Store’u herkes için ücretsiz hale getirdi

 - Güncelleme: 14 Mayıs 2024 08:57

Yapay zeka tarafının devi, ChatGPT’nin arkasındaki firma OpenAI, güzel bir adım atarak GPT Store’u herkes için ücretsiz hale getirdi.

OpenAI tarafından düzenlenen ilk geliştirici konferansında en çok dikkat çeken yenilik özel GPT oluşturma sistemi olmuştu. Uzun bir bekleyiş sonrasında çıkan o sistem sayesinde ücretli Plus ve Enterprise aboneleri kendi amaçları / istekleri doğrultusunda özel GPT’ler oluşturabilir hale geldi. GPT Builder ile oluşturulan özelleştirilmiş GPT’lerin başkalarına satılmasına da imkan tanındı, bunun için başkalarının GPT’lerinin görülebileceği ve satın alınabileceği GPT Store isimli dijital bir market oluşturuldu. İşte bu market CTO Mira Murati tarafından yapılan açıklamaya göre artık ücretsiz kullanıcılara da açıldı, buradaki ücret bariyeri sevindirici şekilde tamamen ortadan kaldırıldı. Halen aşırı öne çıkmayan market, geçtiğimiz aylarda yapılan analizlere göre çok sayıda spam içerikle dolup taşmış durumda. Bir moderasyon sorunu bulunuyor gibi görünen markette, Tech Crunch tarafından gösterildiği kadarıyla yasaklı içerikler bulunuyor, telifli karakterler kullanılıyor ve kamuya mal olmuş kişileri taklit eden botlar karşımıza çıkıyor. Firmanın bu konuda daha iyi bir denetime ihtiyacı bulunuyor, bu spam içeriklerden zarar görmemek adına kullanıcıların da dikkatli olması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OpenAI dün geçe çok önemli duyurular yaptı. Kaçıranlar için şirket düzenlenen kısa bir sunum kapsamında ilk olarak özel ChatGPT masaüstü uygulamasını (Önce Mac için) duyurdu. Buna ek olarak web arayüzünü yenileyeceklerini de duyuran firma, özellikle yeni geliştirdikleri GPT-4o dil modelinin üstünde duruyor. Daha akıllı ve 2 kat daha hızlı olduğu belirtilen model, yazı yanında görsel ve işitsel algılama yeteneğine de sahip. Sürpriz şekilde ücretsiz kullanıcılara yani herkese açılacak yeni büyük dil modeli (Ücretsiz kısımda limitler olacak), internetten arama yapabiliyor, 5 kat daha yüksek kapasite sunuyor ve hafıza özelliğini de beraberinde getiriyor. Sunum kapsamında ChatGPT ile aşağıda izleyebileceğiniz etkileyici bir sesli iletişim demosu da yapıldı.

Çok doğal bir iletişim sunulan bu “Plus” abonelerine özel olacak yeni işitsel altyapıda, ChatGPT’nin telefon kamerasıyla çevreyi görebildiği ve algılayabildiği de gösterildi. Verilen bir yazılım kodunu algılayarak, kod hakkında bilgi verebilen ve kod hakkında sorulan sorulara cevap vererek karşılıklı olarak sohbet edilebilen sistem, sesli iletişimde araya girilebildiği için gerçekten bir insanla konuşuyormuş hissiyatı oluşturuyor. Gerçek zamanlı çeviri yapabilen ve bu konuda çok iyi olduğu görülen yeni sesli altyapı OpenAI CEO’su Sam Altman’a göre önümüzdeki haftalarda kullanıma çıkıyor.

OpenAI, GPT-4o ve ChatGPT gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu