reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5 LOG Tasarım

PlayStation lideri Jim Ryan’ın yerini iki kişi alıyor

Sony çatısı altındaki PlayStation departmanının lideri Jim Ryan, 30 yıllık kariyerini sona erdirerek emekliye ayrıldı. Yerine iki kişi atandı.

1994 yılında Sony Avrupa merkezli başlayan Sony kariyerini 2019 yılında içerisinde PlayStation tarafının da olduğu Sony Interactive‘in (SIE) CEO ve başkanlığını alarak devam ettiren tecrübeli isim Jim Ryan, 2024’ün mart itibarıyla emekliye ayrıldı. Gelişme hakkında Ryan, “30 yılın ardından Mart 2024’te SIE’den emekli olmaya karar verdim. Çok özel bir şirkette, harika insanlarla ve inanılmaz ortaklarla çalışarak sevdiğim bir işi yapma fırsatını yakalamanın keyfini yaşadım” demişti. Bu habere birçok PlayStation fanı sevinmişti çünkü Ryan’ın geçmişteki bazı açıklamaları ve adımları çok fazla tepki çekmişti. PlayStation tarafının başına bugün ise ikili bir yönetim tarzı benimsenerek Hermen Hulst ve Hideaki Nishino geçirildi. Şirket “co-CEO” olarak yönetecek Hulst ve Nishino, açıklamaya göre direkt olarak Sony CFO’su ve Sony Interactive Entertainment başkanı Hiroki Totoki’ye rapor verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hermen Hulst ve Hideaki Nishino imzalı ilk PlayStation donanım ürünü ise PS5 Pro olacak. Eğer kaçırdıysanız yıl bitmeden önce kesin olarak bir PlayStation 5 Pro modeli karşımıza çıkarılacak. Peki PlayStation 5 Pro için şimdiye kadar neler ortaya çıktı?Trinity” kod adlı yeni konsol, görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kart daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek.

Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek. Böylelikle 4K oyun performansını hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenim mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak.

PlayStation haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu