reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI’ın ilk donanımı üzerinde iki eski Apple tasarımcısı çalışacak

OpenAI’ın ilk donanımı üzerinde iki eski Apple tasarımcısı çalışacak. Süreçte Jony Ive, Tang Tan ve Sam Altman bir araya geliyor.

Apple’ın eski efsane tasarımcısı Jony Ive ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’ın CEO’su Sam Altman geçtiğimiz aylarda bir yapay zeka odaklı donanım projesi ile gündeme gelmişti. Financial Times daha sonra ikilinin yapay zekanın iPhone’u olarak nitelendirilen bir cihaz geliştirdiğini iddia etmişti. Bu ürün için SoftBank CEO’su Masayoshi Son’ın da Ive ile Altman arasındaki görüşmelere dahil olduğu bildiriliyor, üçlünün 1 milyar dolarlık bir girişim kuracağı söyleniyordu. Financial Times göre son iki yılın en önemli teknoloji kişiliklerinden olan Sam Altman, Ive’ın sahibi olduğu tasarım şirketi LoveFrom’un OpenAI’ın ilk tüketici cihazının geliştirilmesine yardımcı olmasını istiyor. Kaynak, Altman ve Ive’ın San Francisco’daki tasarım stüdyosunda OpenAI teknolojilerine dayalı bir tüketici ürününün neye benzeyeceği konusunda beyin fırtınası seansları düzenlediklerini söylüyor. Aktarıldığı kadarıyla ikili, yapay zeka ile etkileşim için daha doğal ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi yaratmayı ve pazarda iPhone’un telefon pazarında gerçekleştirdiğine benzer bir devrim yapmayı umuyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birçok farklı fikrin masaya geldiği görüşmelerde, Sam Altman’ın en son açıklamasına göre herhangi bir karara varılmış değil. Yani henüz OpenAI’ın ilk donanım ürünün nasıl ya da ne olacağı hakkında kesinleşmiş bir ortak yol haritası bulunmuyor. Ancak bugün öğrendiğimiz kadarıyla bu cihaz üzerinde çalışacak isimler arasında artık kısa süre önce Apple’dan ayrılan, iPhone ve Apple Watch’lar üzerinde çalışmış çok tecrübeli tasarımcı Tang Tan da bulunuyor. Üçlünün bir araya gelmesi OpenAI’ın ilk donanım ürünü için sağlam bir temel oluyor ancak somut bir gösterimin halen çok uzakta olduğu düşünülüyor.

Jony Ive, Tang Tan ve Sam Altman gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER