reklamı kapat

POPÜLER

Jony Ive ve Sam Altman LOG Tasarım

Sam Altman ve Jony Ive, yapay zeka cihazları için yatırım arıyor

 - Güncelleme: 09 Nisan 2024 16:10

OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman ve ünlü eski Apple tasarımcısı Jony Ive, kişisel yapay zeka cihazları için yatırım arıyor.

Bu cihaz aslında çok uzun zamandır gündemde yer alıyor. Apple’ın eski efsane tasarımcısı Jony Ive ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’ın CEO’su Sam Altman yapay zeka odaklı donanım projesi ile ilk kez 2023’ün sonunda gündeme gelmişti. O zaman Financial Times ikilinin yapay zekanın iPhone’u olarak nitelendirilen bir cihaz geliştirdiğini iddia etmişti. Bu ürün için SoftBank CEO’su Masayoshi Son’ın da Ive ile Altman arasındaki görüşmelere dahil olduğu bildirilmiş, üçlünün 1 milyar dolarlık bir girişim kuracağı söylenmişti. Geçtiğimiz aylarda ayrıca Altman, Jony Ive’ın sahibi olduğu tasarım şirketi LoveFrom’un OpenAI’ın ilk tüketici cihazının geliştirilmesine yardımcı olmasını istiyor haberleri de gündeme gelmişti. Kaynak, Altman ve Ive’ın San Francisco’daki tasarım stüdyosunda OpenAI teknolojilerine dayalı bir tüketici ürününün neye benzeyeceği konusunda beyin fırtınası seansları düzenlediklerini söylemişti. Bu konu bugün bir kez daha gündeme geldi, Jony Ive ve Sam Altman’ın yapay zeka destekli yeni cihaz için 1 milyar dolar yatırım toplamayı hedeflediği aktarıldı. Geliştirilen cihazın halen ne olduğu bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Sam Altman, çip pazarını değiştirmek adına gerçekten devasa bir yatırım kapısı aralamış da olabilirOpenAI‘ın geliştirdiği ChatGPT gibi sistemler çok büyük sunucu sistemleri sayesinde çalışıyor ve bu sunucuların büyük bölümünde Nvidia tarafından üretilen çipler bulunuyor. Bunun aşırı yüksek bir maliyet ürettiğini bilen firmalar, üretken yapay zeka sistemleri için kendi çiplerini / işlemcilerini geliştiriyor, bu konuda çalışmalar yapan isimler arasında OpenAI CEO’su Sam Altman da yer alıyor.

WSJ’nin son haberine göre Altman dünyanın çip üretim kapasitesini genel olarak artıracak, yeni nesil yapay zeka sistemlerine şimdiye nazaran daha etkili şekilde güç verecek iddialı bir teknoloji girişimi için fon toplamak adına Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti de dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcıyla görüşüyor. Altman’ın aklından geçen projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında devasa bir kaynak gerektirebileceği söyleniyor ve bu gerçekten inanılmaz görünüyor. Yeni bilgiler ise Abu Dabi’nin devlet destekli yatırım şirketi MGX’in Altman’a büyük hedefi için destek olabileceğini gösteriyor.

Yatırım adına aktif olarak görüşmelerin yapıldığı, Abu Dabi’nin kendisini dünyanın dört bir yanındaki küresel ortaklarla birlikte yapay zeka teknolojisinin merkezine koyacak bir yapı oluşturmayı düşündüğü belirtiliyor. Buna ek olarak Singapurlu Temasek Holdings’in OpenAI şirketine yatırım yapmak için görüşmelerde bulunduğu da gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor.

Altman bildiğimiz kadarıyla üretken yapay zeka sistemleri için temiz enerji üretiminde bir devrime ihtiyaç olduğunu aktarıyor ve yatırım turları kapsamında o tarafa da odaklanıyor. Üretken yapay zeka sistemlerine güç veren sunucular tahmin edebileceğiniz üzere çok enerji harcıyor, burada düşük maliyetle sürdürülecek bir yapı için ufak yapılı nükleer füzyon jeneratörü gibi gelecek çözümlerine ihtiyaç bulunuyor.

Sam Altman haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER