reklamı kapat

POPÜLER

opera yoyyo games

Opera’dan oyun odaklı sürpriz satın alma geldi

Dünyanın en popüler tarayıcılarından Opera, bugün gerçekten sürpriz olan bir satın alma ile gündemde. Bunun arkasında YoYo Games firması yer alıyor.

Opera, artık YoYo Games oyun firmasının sahibi konumunda yer alıyor. Bu satın almanın temelinde esas olarak YoYo Games tarafından geliştirilen tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz GameMaker Studio 2 yer alıyor. GameMaker Studio 2 ismiden de anlaşılabileceği üzere bir oyun oluşturma platformu ve herkesin oyun yapabileceği sadelikte. 3D değil direkt olarak 2D oyunlara odaklanan ve yapılam oyunları masaüstü, mobil, web ya da konsollar için kolay şekilde paketleyebilen Studio 2, firma içerisinde yeni kurulan Opera Gaming bölümü üzerinden şirketi oyun pazarında çok daha etkili hale getirecek açıklaması yapılıyor. Firma burada yeni imkanlardan bahsediyor ve konuda yakında önemli duyuların geleceğinin sinyallerini veriyor.

Opera, oyun tarafına ilk adımı GX tarayıcı ile atmıştı

Opera GX, direkt olarak oyuncular hedeflenerek hazırlanmış bir internet tarayıcısıydı. Başta sadece Windows için için çıkan tarayıcı, daha sonra macOS için de indirmeye sunuldu. Tahmin edebileceğiniz üzere ücretsiz olan tarayıcı, işlemci ve RAM kullanımına limiti koyulmasına imkan tanıyor olmasıyla fark yaratıyor. Bu sayede oyuna girerken tarayıcıyı kapatmaya gerek kalmadığı belirtiliyor. Direkt olarak Twitch entegrasyonuna da sahip olan tarayıcı, özel açılış sayfasında oyun dünyasındaki tüm yenilikleri güncel olarak karşınıza getirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce ödüllü Rubén Rincón tarafından geliştirilen özel ses efektleriyle geldiği açıklanan Opera GX, Razer Chroma LED aydınlatma entegrasyonunu bünyesinde barındırıyor. Yerleşik olarak ücretsiz VPN ve reklam engelleyici yüklü olarak gelen tarayıcı, macOS tarafından çok fazla öne çıkmıyor. Çünkü Mac’ler oyuna odaklanmıyor. Ancak Windows tarafında tarayıcının sağlam bir kitlesi bulunuyor.

İlgili Video