reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

525 beygirlik gücüyle Orta Doğu’nun ilk “süper” çöl avcısı: Zarooq SandRacer 500GT

Coğrafyanın ihtiyaçlarına cevap veren bir süper arazi otomobili olan SandRacer 500GT, sınıfa yeni bir heyecan getirmek konusunda fazlasıyla iddialı.

Advertisement

W Motors‘un Orta Doğu’da üretilen ilk süper otomobil olarak karşımıza çıkardığı Lykan Hypersport‘un ardından potansiyeliyle ilgili ciddi mesajlar veren Birleşik Arap Emirlikleri pazarı yeni temsilcisiyle birlikte verdiği bu mesajın sürekli olacağını rakiplerine gösterecek gibi gözüküyor. Zarooq Motors adıyla kayıtlarımızdaki yerini alan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli üretici, ilk modeliyle pazara oldukça iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Arazi kabiliyeti olan bir süper spor otomobil olarak nitelendirebileceğimiz SandRacer 500GT şimdilik ana hatlarıyla ortaya çıksa da teknik değerlere ek olarak projenin içerisinde geçen isimler, üretimin ardından asfalta çıkacak aracın ne kadar iddialı olacağını hissettiriyor.


Motoru ortasında konumlandırılan ve altyapısında arka tekerlekten itişli bir yapıya sahip olan SandRacer 500GT’nin güç ünitesinde 6.2 litre hacme sahip sekiz silindirli bir makine görev yapıyor. 525 beygir güç ve 600 Nm tork üreten bu motorla beş ileri değerli şanzımanı kombin ettiğini gördüğümüz geliştirme ekibi, karbon fiber gövde yapısı sayesinde tüm aracın ağırlığını 1.200 kilogram gibi başarılı bir seviyede tutmayı başarmış. Güç ünitesiyle standart bir spor otomobil performansı vadeden aracın sahip olduğu özel süspansiyon ve lastiklerle asfalt dışında çölde de fazlasıyla iyi bir iş çıkardığının vurgusu yapılıyor. Kokpit geliştirmesi, yaptığı tasarımlarla adından sıkça söz ettiren Mansory tarafından yapılacağı açıklanan aracın içerisinde LCD ekran, ses sistemi ve klima gibi temel parçalar yer alacak. Üretimi 35 adetle sınırlandırılması planlanan SandRacer 500GT’nin 450.000 dolarlık yurt dışı fiyatıyla satışa sunulması bekleniyor.