reklamı kapat

POPÜLER

Ortalama bir otomobilde kaç tane çip var? Bunlar nerede kullanılıyor?

Küresel çip krizi etkisini halen gösteriyor. Bu durumdan otomobil sektörü de halen etkilenmeye devam ediyor. Peki ortalama bir otomobilde kaç tane çip var? Bu çipler tam olarak nerede kullanılıyor?

Küresel çip krizi özelinde geçtiğimiz yıl tarihin en kötü zamanlarını yaşadık. Firmalar verdikleri siparişleri almak için hiç olmadığı kadar uzun süre beklemek zorunda kaldılar. Sektörden gelen bilgilere göre çip krizi 2024 yılında da sürmeye devam edecek. Geçtiğimiz hafta konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, güncel durumda tedarik sıkıntılarının 2024 yılına kaydığını açıkladı. Çip krizinden otomobil firmaları da çok ciddi şekilde etkilendi. Türkiye’dekiler başta olmak üzere birçok firma, yeterince çip bulamadıkları için otomobil üretimine son vermek zorunda kaldı. Bazı firmalar araçlarını birçok elektronik parça olmadan pazara sundu, bazıları ise “çipi sonra takarız” tarzında çok ilginç adımlar attı.

Bu ilginç adımları atan isimlerden birisi olan dünya devi Ford, bazı araçlarını sipariş eden kullanıcılara belirli donanımları pasif şekilde teslim etmeye hazırlanıyor. Altyapı tarafındaki donanımları stoklar dahilinde araçlara entegre etmeye devam edecek olan marka, işlevin çalışmasını sağlayacak çipin gelmesiyle birlikte kullanıcıları özellikleri aktif hale getirmek için servis noktalarına davet edecek.

Peki ortalama bir otomobilde kaç tane çip var? Bu çipler tam olarak nerede kullanılıyor? Bu konuda en net cevaplardan birisini geçtiğimiz yıl Tofaş vermişti. Buradaki video kapsamında konuşan Tofaş Tedarik Zinciri Direktörü Onur Yalçın, güncel ortalama bir araç içerisinde 1.000’den fazla çip / mikroçip olduğunu aktarmıştı. Yalçın’a göre bu rakam elektrikli araçlarda tam 2.000’i geçiyor, otonom / sürücüsüz araçlarda ise tam 10.000 rakamını geride bırakacağı tahmin ediliyor.

Araçlarda artık toplam dört adet kullanılan parka sensörlerinde dahi mikroçip yer alıyor. Araçların kapısı açıldıktan sonra, en ufak bir işlemde dahi farklı mikroçipler devreye giriyor. Bu konuda sayfanın üstündeki Tofaş tarafından hazırlanan ve paylaşılan görsel temel kullanım yerlerini açık olarak gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yine Tofaş Tedarik Zinciri Direktörü Onur Yalçın’a göre araçlar içerisinde çipe harcanan rakam da sürekli olarak artıyor. 2000 itibarıyla 150 dolar, 2010 itibarıyla 300 dolar, 2020 itibarıyla ise 475 dolar olan çip maliyetinin, 2030 yılında 600 doları bulması bekleniyor. Araçlardaki elektronik sistemler arttıkça mikroçip ihtiyacı da artıyor. Artık güncel hemen her otomobil bir bilgisayar gibi hazırlanıyor.

Onur Yalçın’a göre tüm çip sektörünün sadece yüzde 12’si otomobillerden oluşuyor. Yani sektörde en büyük mikroçip payı otomobillere ayrılmıyor, hem buna rağmen hem de bundan dolayı çip krizinden en çok etkilenen sektörlerin başında otomobil pazarı geliyor. Sektörü rahatlatmak adına sadece otomobiller için çip üreten firmalar ortaya çıkarken, küresel çip krizini çözmek adına birçok farklı çip fabrikası da aktif olarak kurulum aşamasında yer alıyor.

Ortalama bir otomobilde kaç tane çip var? sorusunun cevabı yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın