reklamı kapat

POPÜLER

2019 Kia Rio

Otomobil basını ters köşe; 2019 Kia Rio’ya beklenmeyen ödül

Koreli merkezli otomobil üreticisi, sevenlerini şaşırtan bir ödül aldı. 2019 Kia Rio başarısı ile otomobil basınını da şaşırttı.

Bir çoğunuzun tahmin edebileceği gibi Kia Rio küçük sınıf otomobiler arasında ucuz bir alternatif. Gel gelelim, fiyat etiketi aracın güvenli olmasını direk olarak etkilemiyor. IIHS adlı uluslararası güvenlik test merkezi Rio’ya “En Güvenli Seçim” ödülünü verdi. Peki bu ne anlama geliyor? IIHS otomobilleri bir dizi çarpışma testine sokuyor. Bu testlere notlar vererek araçların güvenlik dereceleri test ediliyor. Örneğin, sürücü tarafından çarpışmalarda modelimiz “iyi” notunu almış. Ayrıca araçların değerlendirmeden geçebilmesi için tüm testlerden “iyi” veya “kabul edilebilir” notu alması gerektiğini de hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Accent de kazanmıştı

IIHS’den yapılan açıklamaya göre 2019 Kia Rio ön çarpışma teslerinde de oldukça başarılı oldu. Aydınlatma kapasitesine baktığımızda ise halojen farlı Rio “yetersiz” derecesi almış. Ancak isteğe bağlı alınabilen donanımlar sayesinde farlar led olarak değişiyor. Bu farlar test edildiğinde ise sonuç “iyi” olarak derecelendirilmiş. Modelin böyle bir opsiyon sunması da ödülü kazanmasında etken olmuş. Hem sedan hem 5 kapılı modelleri için ödül alan 2019 Kia Rio bu konuda bir ilk değil. Daha önce ucuz fiyatı ile dikkat çeken Hyundai Accent de aynı ödülü kazanmıştı.

İlginizi çekebilir

2019 KIA Soul