reklamı kapat

POPÜLER

Otomobil fiyatına “790 gram” gövde ağırlığına sahip Audi bisiklet

21 Mayıs 2015

Genellikle dört tekerlekli araçlarıyla bildiğimiz Audi, bu sefer bisiklet üretmek için kolları sıvadı. İki tekerlekli aracında da farkını konuşturan otomobil devi yükte hafif, pahada ise oldukça ağır bir bisikletle karşımızda.

Neredeyse otomobil fiyatıyla dudak uçuklatan bisikletin en dikkat çekici özelliği bu değil elbette. Tamamen karbon fiber malzeme kullanılarak üretilen gövdenin ağırlığı yalnızca 790 gram. Bu yönüyle piyasadaki birçok dizüstü bilgisayardan daha hafif olan bisikletin toplam ağırlığı ise 5,8 kilogram. Gelelim bisikletin en ağır kısmına. Audi Sport Racing Bike‘ın fiyatı tam 20 bin dolar! Audi mantıklı düşünerek bu parayı çok fazla kişinin veremeyeceğini düşünmüş olacak ki, bisikletten sınırlı sayıda, yalnızca 50 adet üretmiş.

Bisikleti bu kadar özel ve pahalı yapan diğer detaylarına da bakalım biraz. Audi, Sport Racing Bike’ı üretmek için bisiklet ve spor otomobillere özel lastik ve aksesuar üreten Alman şirket Lightweight ile çalışmış. Lightweight, ürettiği parçalarda ultra hafif ancak bir o kadar sağlam karbon fiber malzeme kullanmasıyla tanınıyor. Dolayısıyla Audi’nin bisikletindeki lastiklerden elciklerlere, fren magnetlerinden seleye kadar tüm parçalar karbon fiber kaplı.

Bisikletin vites sistemini Shimano’dan, frenlerini Dura Ace’ten, yüksek konforlu selesini ise Selle
Italia’dan alan Audi, sonuç olarak Audi ismini iki teker üzerinde de hakkıyla yansıtacak bir bisiklete imza atmış. 48, 51, 54, 56 ve 58 cm boyunda gövde seçenekleriyle gelen Audi Sport Racing Bike‘a sahip olmak için elinizi çabuk tutmanızda fayda var.