reklamı kapat

POPÜLER

Otomobil mühendisliği origami sanatıyla buluştu [Video]

06 Ekim 2015

Lüks sedan otomobilleriyle tanıdığımız Lexus, son zamanlarda farklı projelerle gelmeye başladı. Bir süre önce uçan kaykayıyla adından söz ettiren Japon üretici, bu kez konu otomobil olsa da yenilikçi bir başka fikirle geldi. Lexus, origami sanatıyla buluşturduğu, tamamen karton kaplı sürülebilir otomobil geliştirdi.

“Otomobil mühendisliği origami sanatıyla buluşursa ne olur?” sorusuna harika bir cevap niteliği taşıyan otomobil, Lexus’un IS sedan modeli üzerine kurulu. Kaputundan jantlarına, koltuklarından direksiyonuna kadar tamamen karton kaplı otomobilin tek “normal” parçası kaputun altında yatan elektrikli motoru. Buradan otomobilin gerçekten sürülebilir bir araç olduğunu anlıyoruz. Öte yandan otomobilin kartondan yapılma değil; bildiğimiz alüminyum ve çelik şasinin üzerine karton kaplanarak geliştirildiğini belirtelim.

LaserCut Works iş birliğiyle geliştirilen otomobilde kullanılan malzeme öncelikle 10 mm’lik parçalara ayrılmış. 3D modelleme ve lazerle kesme işlemleriyle şekillendirilen 1.700 adet parça daha sonra su bazlı tutkalla bir araya getirilmiş. Epey ince işçilik gerektiren işlemler, geliştiricilerin yaklaşık üç ayını almış ve sonuç olarak ortaya bu muazzam eser çıkmış durumda. Lexus’un gelecek projesi için şimdiden sabırsızlanmaya başladık bile.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER