reklamı kapat

POPÜLER

Otomobillerde motor sıcaklığının nasıl dağıldığını termal kamera ayrıcalığıyla izleyin [Video]

Engineering Explained ekibi tarafından yayınlanan videoda motor çalıştıktan sonraki ısı akışının nasıl ilerlediği net bir şekilde görülüyor.

Otomobil ve motosiklet gibi, güç ünitelerine sahip araçların altyapısında sürekli işleyiş halinde olan olaylar her zaman ilgi çekici olmuştur. Yüksek mühendislik gerektiren hesaplamaların ardından bir araya getirilen bir motoru oluşturan parçaların ahenk içinde koordineli olarak sorunsuz şekilde çalışması ilk günden bugüne çeşitli teknolojilerle geliştirildi. Son yıllardaysa motorların çalışma prensibi üzerine yapılan video çalışmalarıyla nefes kesen görüntüleri izleme imkanına erişiyoruz. Özellikle yavaşlatılmış görüntülerle bir araya getirilen bu videolarda gerçekleşen olayları anlık olarak net bir şekilde görmek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son olarak geçtiğimiz şubat ayı içerisinde Smarter Every Day ekibinin Youtube kanalları üzerinden yayınladığı videoda motorun çalışması ve işleyişi sırasında ortaya çıkan görüntüleri slow motion olarak etkileyici şekilde izlemiştik. Smarter Every Day ekibine benzer bir platform olan Engineering Explained‘in paylaştığı bu videoda ise motorun çalışmaya başlamasının ardından araç içerisindeki ısı dağılımının kademeli olarak nasıl ilerlediğini termal kamera üzerinde görebiliyoruz. Başrolünde Honda’nın efsane modeli S200’nin olduğu videoyu haberin görseli üzerinden izleyebilirsiniz.

YORUMLAR