reklamı kapat

POPÜLER

Otomobilleri yutarak ilerleyen otobüs resmen gerçek oldu [Video]

Çinlilerin trafik sorununu çözmek ve toplu taşımaya yeni bir alternatif oluşturmak adına geliştirdiği “Transit Yükseltilmiş Otobüs”ünü geçtiğimiz aylarda haber yapmıştık. Birkaç ay içinde ilk prototipinin yola çıkacağı belirtilse de hayal gibi göründüğü için pek inandırıcı gelmemişti. Ancak Çinliler bizi yanıltmayı başardı.

Transit Yükseltilmiş Otobüs prototip aşamasına getirilmekle kalmadı, ilk yolcuğuna bile çıktı. Xinhua News’in aktardığı haber göre Qinhuangdao şehrinde deneme sürüşüne çıkarılan otobüs, mühendislerden tam not aldı. Daha önceki planlara sadık kalınarak 4,8 metre yüksekliğinde ve 7,8 metre genişliğinde yapılan otobüs, altındaki 2 metre açıklıktan otomobillerin geçmesine izin vererek trafikte ekstra yük oluşturmuyor. Aksine 300 yolcu kapasitesiyle toplu taşımanın sınırlarını da genişletmiş oluyor. Üstelik bu kapasitenin final versiyonunda çok daha yukarılara çıkarılması bekleniyor. Elektrikle çalışan otobüs 65 km/s hıza ulaşabiliyor.

Bir süre daha test aşamasında denenecek olan otobüs ilerleyen dönemlerde toplu kullanıma açılacak. Öte yandan Hindistan, Brezilya, Endonezya gibi diğer yoğun nüfuslu ülkelerin de benzer taşıtlar geliştirmek için lisan konusunda Çinli yetkililerle iletişime geçtiği belirtiliyor.

VİDEO