reklamı kapat

POPÜLER

Otomobilleri yutarak trafik sorununu çözen otobüs [Video]

İster dünyanın en çok hızlı trenine sahip olun, ister yurdun dört bir yanını demir ağlarla örün, 1,3 milyar nüfusa sahipseniz trafik sorununu çözmek için sürekli yeni çözümler üretmeniz lazım. Ve Çin’in bu soruna yine harika bir çözümü var.

“Transit Yükseltilmiş Otobüs” (Transit Elevated Bus) ile tanışın. Bizdeki metrobüs gibi kendine özel bir yolda giden otobüs, metrobüsün aksine yolu ikiye bölmüyor, mevcut yolun üzerinde yol alıyor. Altından otomobillerin geçmesine müsade eden otobüs, hem toplu taşımayı hem de trafik sorununu aynı anda çözmeyi amaçlıyor. Gerçekten muhteşem bir fikir.


60 metre uzunluğunda, 4,5 metre yüksekliğinde ve 8 metre genişliğindeki otobüsün en alt kısmıyla asfalt arasında ise 2 metre açıklık var. Yani boyu iki metreyi aşmayan araçlar, arabalı vapur misali otobüsün altından geçebiliyor. En etkileyici kısmı ise yükseltilmiş otobüs tam 1400 yolcu kapasitesine sahip. Saatte 60 km/s hıza ulaşabilen otobüs gücünü elektrikle sağlıyor. Böylece hava kirliliğinin de önemli ölçüde azaltılması hedefleniyor.

Şu anda geliştirilmekte olan bir prototipinin temmuz sonunda test sürüşlerine başlaması bekleniyor. Bir adet otobüsün üretimi ise 12 ayda tamamlanıyor. Aşağıdaki videodan otobüsün çalışma prensibini görebilirsiniz.