reklamı kapat

POPÜLER

Çin’de hizmete girecek “araç yiyen otobüs” projesinde beklenmedik gelişme

İlk gösterimi 2010 yılında yapılan projenin hizmete açılmasına günler kala ortaya çıkan süreç görevlileri çıkmaz sokağa sürükledi.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Çin’de ilk tanıtımı gerçekleştirilen ve tüm dünyanın ilgisini çeken “araç yiyen otobüs” projesinin üzerinden uzun bir zaman geçti. Elektrikle çalışmasından ötürü ülkede yaşanan hava kirlililiğine ve trafik problemine önemli oranda çözüm olması beklenen araç yol kenarlarına yerleştirilen raylar ile araçların üzerinden giderek ulaşım ihtiyacını karşılayacak bir yapıya sahipti. Tek bölümüyle 300 kişilik yolcu taşıma kapasitesi sunan TEB (Transit Elevated Bus) ile ilgili işleyiş sürecinin ne zaman başlayacağı merak edilirken yakın zamanda ortaya çıkan detaylar projenin önünü büyük oranda kapattı.


Pekin Polis Departmanı tarafından projenin geliştirici firması üzerinde yapılan araştırmanın ardından elde edilen sonuçlarda yasadışı yollarla bağış topladığı ifade edildi. Geliştirici firmanın çevrimiçi destek platformu üzerinden yasal barajı aşmak adına proje için topladığı bu bağış miktarının geri alınması için de çalışmaların yapıldığı gelen önemli bilgiler arasında. Yerel yönetimin projenin bu ay içerisinde hayata geçirileceğinin ve ilk adımın ardından diğer şehirlerde de kullanımına başlanacağının açıklamasının bir hafta sonrasında ortaya çıkan bu detaylarla birlikte görevlileri bir hayli karmaşık bir süreç bekliyor olacak. Projeye bu platform üzerinden destek veren en az 72 kişilik bağımsız yatırımcının da dahil olduğu dava ve araştırma sürecinin nasıl sonlanacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.