reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’den robot destekli sıra dışı elektrikli otomobil: Gen.E

Almanya’da düzenlenen bir etkinlikte karşımıza çıkan proje markanın geleceğiyle ilgili önemli mesajları beraberinde getiriyor.

Kendisiyle özdeşleşen Golf’ü elektrikleşme sürecinde ön sıralarda tutan Volkswagen cephesinin 2019 yılından itibaren adımlarını atacağını geride bıraktığımız süreçte karşımıza çıkardığı proje ve planlarla çok net bir şekilde görebiliyoruz. Elektrikleşme süreciyle birlikte ürün gamını I.D ailesiyle çeşitlendiren marka Almanya’da düzenlenen “Gelecek ve Mobilite Günleri” etkinliğinde sıra dışı bir prototip projeyi meraklılarının karşısına çıkardı. Yapı olarak Golf ebatlarında olmasından ötürü hemen herkes gibi bizim de aklımıza “Geleceğin elektrikli Golf’ü ilk kez göründü mü?” sorusunu getiren proje robotik şarj desteğiyle bu zamana kadar karşımıza çıkan projelerden ayrılıyor.


Lityum-iyon bataya teknolojisinin kullanıldığı Gen.E’nin tek seferdeki menzil değerini 400 kilometre olarak açıklayan Volkswagen aracın bir araştırma projesi olduğunun da altını çizmeyi ihmal etmiyor. Hızlı şarj gibi olmazsa olmaz bir teknolojiye sahip olduğunu gördüğümüz aracın altyapısıysa elektrikli modellerle birlikte sözlüğümüze dahil olan hafif alaşımdan geliştirilmiş MEB platformu üzerine geliştiriliyor. Mobil robotlarla çalışmak üzere tasarlanan aracın en karakteristik özelliği de buradan geliyor. Volkswagen cephesinin açıklamalarına göre, şarj kablolarını otomatik olarak elektrikli araçlara bağlayan ve otoparklarda kullanılması planlanan robotlar bu ekosistem içerisinde önemli bir yere sahip olacak. Gerek tasarımı gerek yardımcı parçalarıyla gelecekte sunulacak projelerin önemli ipuçlarını barındıran Gen.E kenara not edilmesi ve unutulmaması gereken bir proje.