reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk 4x4 Off-Road otobüs modeli ile tanışın [Video]

Dünyanın ilk 4×4 Off-Road otobüs modeli ile tanışın [Video]

Piyasada şu an birçok 4×4 Off-Road araç bulunuyor. Şimdi karşımıza çıkan Torsus Praetorian ise otobüs tarafında dünyada bir ilke imza atıyor.

Çek Cumhuriyeti merkezli dünyanın ilk 4×4 Off-Road otobüs modeli Torsus Praetorian, ilk olarak okul otobüslerini akıllara getiren sarı rengiyle dikkat çekiyor. Oldukça modern bir tasarıma sahip olan araç, içerisinde 35 kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Aracın bu tasarımla 2020 Red Dot Award ödülü aldığını da belirtmek gerekiyor. Yapısı ve üretim amacı gereği yerden oldukça yüksek olan araç, söylendiği kadarıyla MAN‘dan gelen TGM kamyon şasesi üzerine kuruluyor. Tahmin edebileceğiniz üzere çok büyük bir yakıt tankına sahip olan ve 35 kişinin tüm çantalarını taşıyacak kadar kargo bölümü bulunan araç, 6,9 litrelik 240 beygir gücünde 925 nm tork sunan dizel motora sahip. Elbette dört çeker olan araç, bu gücü MAN’ın yarı otomatik vites kutusuyla yola aktarıyor. Michelin imzalı derin dişlere sahip Off-Road lastikleri bulunan Torsus Praetorian, 35 yolcusuna da üç noktalı emniyet kemeri sunuyor. Aracın gövdesi fiberglass kullanılarak hazırlanmış ve çizilmelere karşı Line-X balistik kaplama kullanılmış.

Dünyanın ilk 4x4 Off-Road otobüs modeli ile tanışın [Video]
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın ilk 4×4 Off-Road otobüs modeli çok geniş bir kullanım alanına sahip

Böyle bir aracın zorlu arazilerde çalışan maden şirketlerinden film ekiplerine kadar birçok alanda aktif olarak kullanılabileceği açık şekilde görünüyor. Her türlü zorlu arazide yapılacak turistik tur için de fazlasıyla uygun olan Torsus Praetorian, cebi dolu olan aksiyon tutkunlarının da bireysel kullanım için dikkatini çekecek gibi görünüyor. Peki bu aracın fiyatı ne kadar? Açıklanan fiyat böyle bir araç için çok da sürpriz olmadığı üzere yüksek seviyede. Paylaşılan etikette 154 bin dolar bizleri karşılıyor.