reklamı kapat

POPÜLER

EA Codemasters

Oyun dünyasında büyük satın alma; EA artık Codemasters’ın yeni sahibi

Electronic Arts ya da kısa adıyla EA, dedikoduları gelen bir hamleyi gerçeğe dönüştürdü ve Codemasters firmasının yeni sahibi oldu.

EA, yarış oyunu denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Codemasters‘ı tam 1.2 milyar dolara satın aldı. Hatırlarsınız daha önce Codemasters firmasının Take-Two ile 970 milyon dolarlık bir satış görüşmesi olmuştu. Burada daha yüksek bir teklif vererek Codemasters’ın yeni sahibi olmayı başaran Electronic Arts, bağlı olarak Dirt, Grid ve Formula 1 serilerinin de kontrolünü eline geçirdi. Kendisi de Need for Speed ile yarış tarafında mücadele eden şirket, yarış odaklı oyun pazarının sürekli olarak büyüdüğünü aktarıyor ve Codemasters ile beraber yenilikçi yarış oyunları sunacaklarını belirtiyor. İki isimden Sony’nin Gran Turismo ve Microsoft’un Forza serilerine rakip ciddi yarış oyunları ve bir ihtimalle güçlü bir yarış simülasyonu gelmesi bekleniyor. Bu satın alma durumundan yarış oyunu fanları ise çok fazla memnun olmuş değil. Pazarda EA’ya karşı genel olarak tepki bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EA ve Codemasters anlaşması oyun dünyasında büyük ses getirdi

Pazardaki en son büyük hamleye ise Microsoft imzasını atmıştı. Şirketin oyun dünyasındaki bu hamlesi Bethesda firmasını (Çatı şirket ZeniMax Media dahil ZeniMax çatısı altında yer alan id Software, Arkane Studios, Tango Gameworks, Alpha Dog Games, Machine Games ve Roundhouse Studios stüdyoları) satın alması olmuştu. Bunun için 7,5 milyar dolar ödediği aktarılan firma, bu adımıyla Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Prey ve Dishonored gibi efsane olmuş oyunların da sahibi olmuştu. Xbox dünyasının geleceği ve Game Pass kataloğu için gerçekten büyük bir adım atan firma, bu sürpriz adımla herkesi çok ama çok şaşırtmıştı.

İlginizi Çekebilir

OPPO imzalı ilginç konsept telefon modeli