reklamı kapat

POPÜLER

EA Codemasters

Endişe yaratan haber resmileşti; Codemasters artık EA’in

Electronic Arts ya da kısa adıyla EA, dedikoduları gelen bir hamleyi gerçeğe dönüştürdü ve resmen Codemasters firmasının sahibi oldu.

EA, yarış oyunu denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Codemasters‘ı aşağıdaki duyuru ile artık tam olarak satın aldığını duyurdu. Hatırlarsınız daha önce Codemasters firmasının Take-Two ile 970 milyon dolarlık bir satış görüşmesi olmuştu. Burada daha yüksek bir teklif vererek (1 milyar dolardan fazla) Codemasters’ın yeni sahibi olmayı başaran Electronic Arts, bağlı olarak Dirt, Grid ve Formula 1 serilerinin de kontrolünü eline geçirmiş oldu. Kendisi de Need for Speed ile yarış tarafında mücadele eden şirket, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada yarış odaklı oyun pazarının sürekli olarak büyüdüğünü aktarmış ve Codemasters ile beraber yenilikçi yarış oyunları sunacaklarını açıklamıştı. İki isimden Sony’nin Gran Turismo ve Microsoft’un Forza serilerine rakip ciddi yarış oyunları ve çok beklenti dahilinde olmasa da güçlü bir yarış simülasyonu gelmesi bekleniyor. Bu satın alma durumundan yarış oyunu fanları ise çok fazla memnun olmuş değil. Pazarda biliyorsunuz EA’ya karşı genel olarak tepki bulunuyor. Codemasters’ın EA çatısı altında çıkacak yeni oyunları için genel olarak büyük bir endişe bulunuyor.

EA ve Codemasters anlaşması oyun dünyasında büyük ses getirdi

Pazardaki en son büyük hamleye ise Microsoft imzasını atmıştı. Şirketin oyun dünyasındaki bu hamlesi Bethesda firmasını (Çatı şirket ZeniMax Media dahil ZeniMax çatısı altında yer alan id Software, Arkane Studios, Tango Gameworks, Alpha Dog Games, Machine Games ve Roundhouse Studios stüdyoları) satın alması olmuştu.

Bunun için 7,5 milyar dolar ödediği aktarılan firma, bu adımıyla Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Prey ve Dishonored gibi efsane olmuş oyunların da sahibi olmuştu. Xbox dünyasının geleceği ve Game Pass kataloğu için gerçekten büyük bir adım atan firma, bu sürpriz adımla herkesi çok ama çok şaşırtmıştı.

İlginizi Çekebilir

OPPO imzalı ilginç konsept telefon modeli