reklamı kapat

POPÜLER

Volta

Özel yapısıyıla kaza oranlarını düşürme iddiasında; Volta HGV

İki önemli ismi yaya ve bisiklet kullanıcıların güvenliği için bir araya getiren Volta HGV projesi, önümüzdeki 2 yıl içerisinde asfaltta olabilir.

Dünya üzerinde yaşanan kazalarla ilgili her yıl düzenli olarak yayınlanan istatistikler, sürecin ne denli ciddi boyutlarda olduğunu rakamsal verilerle ortaya koyuyor. İngiltere merkezli olarak yayınlanan güncel verilere göre yüzde yüzde 23 yaya ve yüzde 58 bisikletlinin kaza raporlarında pay sahibi olduğu görülüyor. Bu ciddi verilerden yola çıkarak özel bir tasarım geliştirmeye karar veren Volta Trucks ve Prodrive, karşımıza konsept bir araçla çıkıyor. Şimdilik Volta HGV olarak isimlendirilen modelde güvenlik standartlarını değiştirme iddiası taşıyan ikili bunu araç içerisindeki genel yapıyla yapmaya çalışacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volta üretime geçme konusunda kararlı

Trafik güvenliği için yeni bir standart getireceği iddia edilen konpseptin sihri ilk başta da bahsettiğimiz gibi kokpit yapısında yer alıyor. Geliştirici ekip sürücü yerleşimini daha aşağıda ve merkez ön aksın önüne doğru konumlandırarak projeyi oluşturuyor. Bu sayede sürüşü sokak seviyesinde devam ettirecek olan kullanıcı, devasa cam panelle birlikte 220 dereceye kadar kesintisiz görüş yakalayabiliyor Ayrıca, geleneksel dikiz aynalarının kameralarla değiştirilmesi sayesinde de tehlikeli kör noktalar ortadan tamamen kaldırılması gündemde. İngiltere merkezli şirket önümüzdeki yılın ikinci çeyreği içerisinde tasarımı gerçek dünyaya yansıtmak için somut prototipleri hazır hale getirmeye çalışacağını özellikle belirtmiş durumda. 2020’nin ortalarında bitmiş prototipin planlanan gösterimini ve sürüş gösterilerini takiben Volta, Londra ve Paris’te 2021 boyunca saha denemeleri için ufak bir filo da oluşturacak.

İlginizi çekebilir

Volvo otonom kamyon