reklamı kapat

POPÜLER

Packard Bell EasyNote LS11 incelemesi

Packard Bell EasyNote LS11, açıkçası ağırlığı olan bir dizüstü bilgisayar. Parlak malzemeyle şekillendirilmiş kasasının dışına hayran kaldığımız kadar, sistem özelliklerini layıkıyla kontrol ettikten sonra kasanın içine de büyük bir hayranlık besledik. Packard Bell’in EasyNote serisi dizüstü bilgisayarları geniş yelpazedeki kullanıcı profillerine uygun farklı modeller içeriyor. Farklı çözüm arayışlarına yönelik bu modellerin tarz sahibi olmaları da önemli birer özellikleri. Bizim test etme fırsatı bulduğumuz EasyNote LS11’in de 17,3 inçlik ekran boyutu, kasasında kullanılan kaliteli malzemesi, güçlü grafik performansı ve sistem özellikleri ile gerçekten de bir dizüstü bilgisayardan alınabilecek verimin sınırlarını zorladığını söyleyebiliriz.

PAPATYA İŞLEMELERİ
Packard Bell EasyNote LS11’in kapağının üstünde ve iç tarafta, touchpad’inin etrafındaki alanda, Packard Bell’in kendi tabiriyle, papatya zinciri deseni kullanılmış. Ürün fotoğraflarında da görebileceğiniz bu göz yormayan desen, cihazın soğuk görünümüne bir parça olsun sıcak bir hava katıyor. EasyNote LS11’in klavyesinin ayrık tuş takımına sahip olması bizi şaşırtmadığı gibi muhtemelen sizi de şaşırtmamıştır. Dizüstü bilgisayarların 17 inç gibi büyükçe bir ekran boyutuna sahip olmasının artısı, genelde klavyelerinde numerik tuş takımı bulundurmaları oluyor. LS11 için de aynı durum geçerli ve nispeten ufak boyutlarda olan klavyenin sağında numerik tuş takımı bulunuyor. Bilgisayarın sol yanında kulaklık, mikrofon, HDMI ve VGA girişleri bulunuyor. Bu tarafta ayrıca bir de eSATA bağlantısına yer verilmiş. Sağ tarafında ise iki tane daha USB girişi dikkat çekiyor ki bunlardan bir tanesi USB 2.0’ın on katı hızında veri aktarımına imkan veren USB 3.0. Bu güçte bir bilgisayar için çok iyi bir tercih açıkçası. Ethernet ve adaptör girişinin de sağ yanında bulunduğu EasyNote LS11’in hoparlörleri, klavyenin üst tarafında bulunuyor. Minik bildirim ışıkları ve kart okuyucusu ise bilgisayarın ön kısmında duruyor.

AĞIR İŞÇİ
Gelelim EasyNote LS11’in performans notuna. Sahip olduğu konfigürasyona bakıldığında, LS11 için kullanılacak en uygun niteleme sıfatı “canavar” oluyor. Üzerinde Intel Core i7 işlemci bulunan bilgisayarda 8 GB bellek var ki şu aralar revaçta olan Crysis 2’nin demosunu indirip de biraz oynama şansı bulduğumuzda fanının ultra hızlı çalışması ve üzerinde durduğu masayı bile belli bir dereceye kadar ısıtması haricinde cihaz gözünü dahi kırpmadı diyebiliriz. Hem oyunun grafikleri hem de AMD Radeon HD 6650M’nin sunduğu grafik performansı adeta göz kamaştırıyor. Harici olarak satın alabileceğiniz HDMI kablosu aracılığıyla bu fantastik macerayı 55 inçlik HDTV’nize ya da projektörünüze taşımanız da olası.

ASIL İŞİ MULTİMEDYA
EasyNote LS11 tabii ki bir oyun bilgisayarı değil. Aslında, farklı modellere göre değerlendirilmesi gereken ve tam olarak belli bir sınıfa dahil edilmemesi gereken bir dizüstü bilgisayar. Bizim test etme fırsatı bulduğumuz modelin güçlü sistem özelikleri ağır programlar çalıştırabilmenize imkan veren ve iyi grafik performansı gerektiren işlerin altından kalkabilecek düzeydeydi. Lakin tek tuşla Facebook, YouTube ve Flickr’daki son gelişmeleri anında ekranınızın bir köşesine getiren bir özelliğe de sahip. Fonksiyon tuşlarına atanmış olan yan görevler de günlük hayatta işlerinizi oldukça kolaylaştırabilir. Yani bilgisayarından çok şey bekleyenlerin veya bilgisayarından yalnızca vasat özellikler ve sıradan donanım ve teknoloji bekleyenlerin mutlaka kendilerine uygun bulabilecekleri bir şeyler EasyNote’ta mevcut. Örneğin LS11’de yüklü gelen Adobe Photoshop Elements 8, kullanımı çok basit bir fotoğraf düzenleme ve organize etme yazılımı. EasyNote LS11, 1600×900’lük HD ekranında HD videolarını takılma ya da renk kaybı yaşamadan izlemek isteyenlerle yalnızca ve yalnızca bahar gezisinde çektiği fotoğraflarını düzenleyip capcanlı bir görüntü kalitesiyle görüntülemek ve başkalarına da göstermek isteyenlerin ortak tercihi olabilir. Biz izlediğimiz videolardaki renk geçişlerini ve görüntü performansını oldukça beğendik. Özetle bu bilgisayar bir multimedya bilgisayarı.

EVDEKİ HESAP
Test ettiğimiz modelin üzerinde i7 işlemci vardı fakat yakında i5 işlemcili versiyonu piyasaya sunulacak. Bu konfigürasyona baktığımız, nispeten de uygun bir fiyatta olduğunu da hesaplarımıza eklediğimiz Packard Bell EasyNote LS11, kesinlikle kullanıcısının yüzünü güldürecek bir cihaz. Bir ya da iki puanını kırmamızı gerektirecek tek özelliği zorladığımız zaman biraz yüksek sesle çalışan fanı ve fazlaca ısınması oldu. Klavyesi de ayrık tuş takımı olmasına rağmen boyutları minimumda tutulmuş sert tuşlardan oluştuğu için çok konforlu bir kullanım vadetmiyor; onu da unutmadan belirtmiş olalım.

► Detaylar sayfa 2‘de