reklamı kapat

POPÜLER

Packard Bell Easynote NX69-HR incelemesi

Packard Bell EasyNote NX, piyasaya henüz sürülen çok yeni bir model. Fırçalanmış alüminyum dış kaplamasıyla gayet de şık görünüyor. Performansı küçük, birbirinin kopyası cihazlardan farklı görünen bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız incelemeden geçmeyin deriz.

Advertisement

13 İNÇ FİYATINA 14 İNÇ
Packard Bell EasyNote NX’in tasarımı gayet hoş. Kullanıcı dostu klavyesi araları makul boşluklar bırakılmış tuşlardan oluşuyor. Klavyenin altındaki bilek bölgesinde de aynı alüminyum kaplama kullanılmış; zarif ve temiz duruyor. Touchpad tek parçalı. Sağ ve sol tık için bölünmüş iki ayrı alan ve iki tuş yok. Cam gibi parlak bir yüzeyden oluşan touchpad bu sayede klasik dizüstü touchpad’lerinden yüzde 30 daha geniş bir işaretleme alanı sunuyor. Bir köşeden diğerine parmağınızı sürükleyerek gitmeye çalıştığınızda bu sizi rahatsız etmeyecek çünkü çok uğraştırmayacak. Bilgisayarın sol yanında VGA, HDMI ve USB girişleri bulunuyor. Mikrofon ve kulaklık girişi de bu tarafta. Sağ yanda ise bir adet daha USB girişi, Ethernet ve optik sürücü yer alıyor. Buradaki USB girişi USB 3.0 standardına sahip. Hızlı veri aktarımı için artık gittikçe yayılan bir teknoloji. EasyNote NX serisinin en önemli özelliği 13 inçte 14 inç ekran okunabilirliği sunuyor olması. Peki, bu ne demek? Bu şu demek: NX serisinin ekran çerçevesi o kadar ince ki neredeyse görünmüyor. Bilgisayarın ekranı 14 inç LED LCD. Ancak ince bir çerçeveye sahip olduğu için 13 inç ekranlı dizüstülerin boyutuna yakın ölçülere sahip. Taşınabilirliğini artıran bir özellik olarak bu ince çerçeveli nispeten geniş ekran bizden artı puan alıyor. 1366×768 çözünürlük sunan dar çerçeveli ekranda HD içerikler görüntülerken minicik ekrana sığmaya çalışıyormuş gibi hissetmeyeceksiniz.

MULTİMEDYA VE PİL ÖMRÜ
Ekranı Full HD çözünürlük destekliyor olsa şüphesiz çok daha iyi olurdu ama EasyNote NX69-HR yine de görsel anlamda başarılı bir cihaz. Adobe Photoshop Elements 9, NX69-HR içinde yüklü gelen yazılımlardan biri. Video ve fotoğraflarınız üzerinde temel değişiklikler, düzeltmeler yapabileceğiniz bir program olan Elements 9 ile eğlenceli işler yapabilirsiniz. En azından Facebook’a nedense yan koyduğunuz fotoğrafları düzeltir; dişlerinizi biraz daha beyaz yapar, gerekirse birkaç havalı efekt ekleyebilirsiniz. Bilgisayarın görsel performansı gayet iyi çünkü 1 GB ayrı video belleği olan NVIDIA GeForce GT540 ekran kartı kullanılmış. Siz grafiklerin tadını çıkarırken Optimus teknolojili ekran kartı, batarya performansını optimize ediyor. Bilgisayarın pil ömrü 8 saate kadar çıkıyor. Daha yoğun bir kullanımda elbette bu üst sınırın altında performans gösterecektir. 6 GB’lık gayet yüksek bellek kapasitesi ve kendi belleği bulunan grafik kartıyla Packard Bell EasyNote NX69-HR, iyi de bir işlemciye sahip. 2,30 GHz hızında Intel Core i5 işlemci kullanan bilgisayarı, eğer oyun sever biriyseniz yeri geldiğinde son dönem PC oyunlarını oynamak için bile kullanabilirsiniz. “Bile” diyoruz çünkü bilgisayarın hedef kitlesi içinde oyuncular yer almıyor aslında. Ancak bu konfigürasyonla altından kalkamayacağı şey değil.

SOSYAL AĞLAR
EasyNote NX serisi sosyal medyada paylaşmadan tek bir karar bile alamadığımız şu günlerde Social Networks uygulaması sunuyor. Bu uygulamayı daha önceki birkaç yeni nesil Packard Bell bilgisayarda görmüştük. Klavye üzerinde, kullanıcılar bu uygulamaya kolayca ulaşabilsinler diye atanmış bir Social Networks tuşu bulunuyor. Tuşa basıldığında Facebook, Flickr ve YouTube’u anında erişiminize açan minik bir pencere açılıyor. Üç platformu aynı arayüzde birleştiren Social Networks, akıllı telefonlarınızdaki widget gibi görünüyor. Giriş yapığınız takdirde klavyedeki kısayol tuşu marifetiyle açtığınız minik pencerede haber akışınızı görüyorsunuz. Zaten belli ki üretici firma tarafından bilgisayarla yapacaklarınızın da genelde günlük işler, film izlemek, internette sörf yapmak, basitçe fotoğraf ve video düzenlemek olması bekleniyor. Ekranın hem çerçevesinin hem de kendisinin ince olması taşınabilirliğini artıran bir etken. Performansı ayarlayarak pil ömrünü uzatmaya yardımcı NVIDIA Optimus özelliği de eklenince mobil kullanıcıların ilgilenecekleri bir model oluyor. Yalnız 2,2 kg ağırlığında olması insanı bu bilgisayarı yanında taşımak için pek de heveslendirmiyor doğrusu. Bu ağırlıkta olmasının sorumlusu o çok şık görünmesini sağlayan fırçalanmış alüminyum detayları olsa gerek. Kısacası Packard Bell’in 14 inç ekranlı, dar çerçeveli yeni bilgisayarı ilgiyi hak ediyor. İlk bakışta fazla gibi görünecek belki ama haksızlık etmeyin; donanımı, ekranı, özellikleri, tarzı ve performansı bir araya geldiği zaman bu fiyatın hakkını veriyor.

► Detaylar sayfa 2‘de