reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic Lumix FZ150 incelemesi

Pansonic’in Lumix FZ150 makinesi geçen sayımızda haber sayfalarındaydı; bu ay ise elimize ulaştı. Lensi değiştirilemeyen yani kompakt FZ150’nin üzerinde Leica DC VARIO ELMARIT lens mevcut.

BENZERSİZ ZOOM YETENEĞİ
Lumix FZ150 fotoğraf makinesi, SLR benzeri bir ara model aslında. Lensi değiştirilemiyor. Cihazın öne çıkan ve ilk dikkat çeken özelliği 24x optik zoom’a sahip olması. FZ150’de kullanıcıların işini kolaylaştırmak ya da çok iyi birer DSLR kullanıcısı olmayanları doğru bir şekilde yönlendirmek için iyi iş gören bazı kullanıcı modları bulunuyor. Ancak tamamen manuel modda çekim yapmanız da tabii ki mümkün. FZ150, kompakt boyutlarda, taşıması ve ergonomisinden ötürü kullanması çok kolay bir makine. Klasik DSLR standardına göre küçük olduğundan kullanım kolaylığı olarak kompakt fotoğraf makineleri seviyesinde.

YARATICI MODLAR
Lumix FZ150, 12,1 megapiksel MOS sensöre sahip. POWER O.I.S yani optik görüntü sabitleyici damgası, kırmızı harflerle, 25mm’lik geniş açı lensin üzerine vurulmuş. Hızlı çekim, tam çözünürlükte sıralı çekim, 1080p video kaydı, kayıt esnasında fotoğraf çekebilme (3,5 MP) 3D fotoğraf çekebilme makinenin ilk akla gelen özellikleri. Fotoğraf kalitesi gayet iyi. Hele ki kendi LCD ekranı çok daha iyi. Ayar tekerinde sırasıyla manuel, enstantane öncelikli, diyafram öncelikli, program ve i-Auto çekim modları bulunuyor. 9 tane daha ayar mevcut: Bunlar da spor, portre, gece çekimi, yakın plan gibi klasik modlar. Ancak aralarında biri var ki değinmeden geçmemek gerek. İsmi “Yaratıcı Kontrol”. Bu mod, fotoğraflarınıza çeşitli efektler vermenizi sağlıyor. Bu efektler arasında minyatür etkisi (tilt-shift), iğne deliği, retro ve kumlama bulunuyor. Penceresinden çektiği alelade bir fotoğrafı hiç çaba sarf etmeden efekt eklenmiş bir fotoğraf haline getirmek isteyen kullanıcı da, her ayarı manuel olarak yapmadan fotoğraf çekemeyen kullanıcı da memnun kalacak. Yardımınıza koşacak diğer bir özellik, Panasonic’in size atadığı kişisel asistan: iA, yani Intelligent Auto. iA, her türlü koşulda en iyi kareyi elde edebilmeniz için çalışıyor.

3D VE FULL HD
FZ150’nin genel çekim performansı, hızlı ve hassas olarak tanımlanabilir. HD videoları karta yazarken birkaç saniye kaybediyorsunuz ama en fazla o kadar. “3D fotoğraf çekmek için ayrı lensi mi var?” diye soracak olabilirsiniz. Hemen cevaplayalım, cihazın çektiği fotoğraflar aslında “3D Ready” olarak adlandırılabilir. Panoramik çekim yapar gibi, deklanşöre bastıktan sonra makineyi sağa doğru kaydırarak yapılan çekimin ardından sağ göz ve sol göz için en uygun iki kareyi kullanarak üç boyutlu görüntü oluşturan FZ150, bu görüntüleri daha sonra 3D destekli televizyonunuzda görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Cihazın pili aşağı yukarı 400 fotoğraf çekmenize yetiyor. Kendi gözlerinizle de görüp inceledikten sonra beğeneceğinizi düşündüğümüz FZ150’yi şimdiden güle güle kullanın diyelim.