reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic’in yardımcı robotu havaalanlarında çalışmaya başlıyor [Video]

Japonya denince akla ilk gelen şeylerden biri robotlar oluyor. Robot teknolojilerinde oldukça ileri giden Japonya, robotları yalnızca kapalı kapılar ardında test etmekle kalmıyor, bu robotların günlük hayatta kullanımını mümkün hale getiriyor. Panasonic’in geliştirdiği robot da özellikle kalabalık alanlarda insanlara yardımcı olmak için durmaksızın çalışmaya devam ediyor.

Şimdilik sadece Narita havaalanında kullanımına başlanan robotun birkaç farklı ana özelliği bulunuyor. Havaalanının restoranında içecek servisi yapabilen ve tabakları toplayabilen robot, gerektiği takdirde belirli bir yeri tarif edebiliyor. Böylece havaalanında kaybolan yolcular, robotun yardımıyla gitmek istedikleri yere ulaşabiliyor.

Panasonic’in HOSPI robotu havaalanlarından daha önce Japonya’da bazı hastanelerde boy göstermeye başlamıştı. Tıbbi numuneleri istenen doktora veya odaya taşıyabilen robot, dosyaları da doktora ulaştırabiliyordu. Böylece doktorlar dosyaları almak için vakit harcamıyordu. Japonya’da şu an 4 adet hastanede bu robotların kullanımda olduğu belirtiliyor. Birçok sensörle donatılan bu yetenekli robotların gelecekte ülke çapındaki tüm hastanelerde standart hale gelebileceği düşünülüyor. Öte yandan yetenekleri sayesinde hastanelerle sınırlı kalmayıp havaalanlarına da açılan robotların ileride daha fazla alanda kullanılmasının önünde hiçbir engel bulunmuyor. Dış görünüşüyle oldukça sevimli olan HOSPI’nin neler yapabildiğini gösteren tanıtım videosuna haberin görselinden ulaşabilirsiniz.