reklamı kapat

POPÜLER

akıllı robot

Hemşirelere yardımcı olan akıllı robot: Moxi [Video]

Akıllı insansı robotlara bir yenisi daha eklendi. Sosyal zekasıyla fark yaratan robot bir hastahane robotu. Moxi olarak adlandırılan akıllı robot, Dallas’taki Texas Health Presbyterian Hastahanesi’nde kullanılmaya başlandı.

Robot, hemşirelerin karşılaştığı fiziksel, zihinsel ve duygusal zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olmayı amaçlıyor. Robotik teknoloji, bazı cerrahların hassas ameliyatlara yardımcı olmasına rağmen, hemşirelere ve diğer personele günlük görevlerinde yardımcı olabilecek robotlar henüz bir etki göstermiş değil. Diligent Robotics tarafından üretilen Moxi ise sunduğu özelliklerle dikkat çekiyor. Yapay zeka teknolojisiyle gelen robot, bir dizi tekerlek üzerinde hareket ediyor. Engellerden kaçınmaya yardımcı olmak için çeşitli sensörleri bünyesinde barındıran robotun LED aydınlatmalı yüzü ve yumuşak ses tonuyla sevimli göründüğünü belirtelim. Tıbbı malzemeler taşıyabilen robot, bir tepsiyi taşıyarak bu tepsiyi tesis içindeki yerlere teslim edebiliyor. Moxi,
gerçekleştirdiği görevlerle ilgili bilgileri görüntüleyebilen bir ekrana da sahip. Gerçekleştirilen testlerde robot insanlara merhaba dese de insanların sorularını ne yazık ki cevaplayamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hemşirelere büyük kolaylık sağlayan akıllı robot

Hemşirelere büyük kolaylık sağlayacak robotun gelecekte daha fazla hastahanede kullanılması bekleniyor. Akıllı robotun çalışma prensibini gözler önüne seren videoyu haberin devamından izleyebilirsiniz.

Video