reklamı kapat

POPÜLER

LG dezenfektasyon

LG’den UV ışığı ile dezenfektasyon yapabilen otonom robot

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, bu sefer UV ışığı ile dezenfektasyon yapabilen otonom robot ile ses getirmeyi başardı.

Covid-19 sonrasında dezenfektasyon işlemcileri hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. İşte bu işlem yakında LG’nin robotuyla yapılacak. Firmadan yapılan resmi açıklamaya göre CLOi robot ailesinin en yeni üyesi, “oteller, okullar, ofisler, restoranlar ve perakende noktalarının” hijyeni konusunda iç rahatlığı sağlanmasına yardımcı olacak. LG, UV robotunu 2021’in başlarında ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konaklama, perakende, kurumsal ve eğitim alanlarında hizmet veren müşterilerine sunmayı planlıyor. LG Başkan Yardımcısı ve LG Busiess Solutions Şirketi Robot İş bölümü Başkanı Roh Kyu-chan, konu hakkında “Otonom UV robotu, hijyenin otel misafirleri, öğrenciler ve restoran müşterileri için en yüksek önceliğe sahip olduğu bir zamanda geliyor. Tüketiciler, LG UV robotunun potansiyel olarak zararlı mikroplara maruz kalmalarını azaltmaya yardımcı olacağından emin olabilirler” açıklamasında bulunuyor.

Dijital CES 2021’de resmi olarak tanıtılacak LG’nin yeni robotunun, temasın yoğun olduğu alanlarının dezenfekte edilmesine yardımcı olarak yeni bir hijyen standardı sağlaması bekleniyor. Otonom tasarımı sayesinde robot, söylendiği kadarıyla masalar, sandalyeler ve diğer mobilyaların etrafında kolayca hareket edebiliyor, bir odanın dokunulabilir yüzeylerini 15 ila 30 dakika içinde ışınlayabiliyor ve tek bir pil şarjıyla birden fazla alanı dezenfekte edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalıştırması kolay olacak şekilde tasarlanan LG robotu, kapsamlı personel eğitimi ya da konusunda uzman bir kişi gerektirmeden yerleşik temizlik rutinlerine entegre edilebiliyor. Personel, robotun hareketlerini ve yaptığı işi cep telefonlarına veya tabletlere gelen güncellemeler yoluyla izleyebiliyor. Çalışanların UV ışınlarına maruz kalması ise, insan hareketi algılama sensörleri tarafından etkinleştirilen yerleşik bir güvenlik kilidi, bir acil durdurma düğmesine basılması veya mobil uygulama aracılığıyla en aza indiriliyor.

LG imzalı dezenfektasyon robotu sağlık için oldukça faydalı görünüyor.

Roh Kyu-chan, konuyla ilgili açıklamalarını; “Şu anda karşı karşıya olduğumuz temassız ekosistemdeki müşteriler daha yüksek bir hijyen seviyesi bekleyecektir. LG, yarının zorluklarının üstesinden gelmek için yaratıcı çözümler geliştirmek için robotik, yapay zeka ve otonom sürüş alanlarındaki çeşitli uzmanlığından yararlanmaya kararlıdır” sözleriyle tamamlıyor.

İlginizi Çekebilir

Amazon şirketinden dikkat çeken sürücüsüz taksi modeli