reklamı kapat

POPÜLER

LG CLOi ServeBot

Garsonluk mesleğini bitirebilecek servis robotu: LG CLOi ServeBot

Robot dünyasında bu sefer karşımıza çıkan seçeneklerden birisi LG CLOi ServeBot oldu. Bu robotun amacı garsonluk yapmak.

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, uzun yıllardır birçok farklı robotik sistem / platform üzerinde çalışıyor. Bunların ses getiren en güncel örneklerinden olan LG CLOi ServeBot, dediğimiz gibi spesifik olarak servis yapmak adına hazırlanmış bir seçenek. Sınıfında bir ilke imza atarak UL 3300 sertifikası alan, bu sayede kompleks / kalabalık çalışma ortamlarına uygun olduğunu ispatlayan robot, restoran ve otel gibi yerler için oldukça kullanışlı duruyor.

İnsansı bir yapısı bulunan ancak tekerlekli alt platform ile tam olarak o sınıfta yer almayan CLOi ServeBot, üç katlı tasarlanmış ve bu sayede tek seferde çok sayıda tepsi veya içecek taşıyabiliyor. Ön kısmında 9,2 inç boyutunda bir dokunmatik LCD ekran bulunan ve burada dijital gözleri olan LG CLOi ServeBot, bu ekrandan yönetilebiliyor.

Robotun otonom yapısı bulunuyor ancak hangi masaya gideceğini bir operatörün komutlarıyla öğreniyor ve bunun için dokunmatik ekran kullanılıyor. Her rafına ToF sensörü konulan ve bu sayede rafların boşaldığını anlayabilen robot, aktarıldığı kadarıyla tek şarjla tam 11 saat boyunca görevde kalabiliyor.

2022 içerisinde kullanıma sunulacağı aktarılan servis robotu LG CLOi ServeBot için henüz bir fiyat açıklanmıyor. Ancak LG bu robot özelinde ticari kullanımı kesinlikle istiyor. Bu tarz bir ürüne ihtiyacı olan çok sayıda mekânın olduğu da gelen bilgiler arasında. Birçok ülkede işletmeler garson bulamıyor.

İlginizi Çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti