reklamı kapat

POPÜLER

Japonya hastane robot

Geleceğe bir kala: Üniversite hastanesinde robot yardımcılar göreve çıkıyor

Robotlar istesek de istemesek de artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Birçok noktada aktif olarak görev yapan robotlar arasına Japonya, hastaneleri de eklemek istiyor. Evet hastanelere robot yardımcılar geliyor.

Kısa süre önce yapılan açıklamaya göre Japonya merkezli Nagoya Üniversitesi Hastanesi, geleceleri görev yapacak bir robotun testlerine başlıyor. Şubat ayında başlayacak denemede dört adet robotun kullanılacağı belirtiliyor. Robotların kalabalığın az oldu gece mesaisinde görev yapacağı ve görevlerinin ilaç / malzeme taşımak olduğu söyleniyor. Temel olarak otonom olarak gidebilen bir mini buzdolabı olarak nitelendirebileceğimiz bu robotlar, geceleyin hastanesi içerisinde ihtiyaçları giderecek yapıda karşımıza çıkıyor. Bu noktada ilaç harici her ürünü taşıyabilecek robot yardımcılar, böylece gece sayıları az olan personele yardımcı olacaklar. 90 litre kapasitesi bulunan robotlar, söylendiği kadarıyla çevresini özel radar ve kameralar ile 360 derece görebiliyor. Çevresinde önünü kesen birileri olduğu zaman geçmek için sesle yol isteyeceği de belirtilen gelişmiş yardımcılar, gerçekten çok faydalı görünüyor.

Japonya hastane robot

Robot teknolojisi ile korkutucu değil yardımcı gelecek

Personelin isteğine bağlı olarak belirlenen rotalarda çalışacak yardımcılar, Toyota‘nın yardımıyla hayat buluyor. Bu konuda büyük çalışmaları bulunan Toyota, biliyorsunuz sağlık tarafına büyük önem veriyor. Sürekli olarak “insanları ele geçirecek” şeklinde tanıtılan robotlar, görüldüğü üzere doğru kullanıldığı zaman büyük farklar yaratabiliyor.