reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic’in yeni Micro Four Thirds makinesi: Lumix GF5

Panasonic, Micro Four Thirds standartlarındaki ödüllü G serisine DMC-GF5 modelini ekledi. GF ailesinin bir önceki üyesi GF3 ile neredeyse aynı kasa yapısına sahip olan makine, gelişen teknolojileri ve çok daha rahat bir kullanım vadeden yeni kullanıcı arayüzüyle ondan ayrılıyor. GF5’te, yeni geliştirilen 12,1 megapiksellik Live MOS sensör ve gerçek hayata çok daha yakın fotoğraflar elde etmeye yarayan tasarımı tamamen yenilenen Venus görüntü motoru kullanılıyor. Bu ikilinin iş birliği makinenin fotoğraf performansına da önemli katkı yapıyor. GF5, 12.800’e çıkan ISO değeri sayesinde en düşük ışık koşulları altında dahi aydınlık ve net fotoğraflar çekebiliyor. 3DNR ve MNR teknolojileri de gürültü azaltma özellikleriyle parlak ve karanlık alanlardaki gürültüyü en aza indiriyor.
Panasonic Lumix GF5
Lumix GF5, G serisindeki tüm diğer makineler gibi Contrast AF özelliğine sahip. Bu özellik, özellikle küçük f değerine sahip lenslerle aydınlık ortamlarda çekim yaparken kendini belli ediyor ve yüksek tutarlılık sağlıyor. Tam alan netlemesi de yapabilen Contrast AF, oldukça hızlı. Makine yalnızca 0,09 saniye içinde netleme yapabiliyor, bu da en hızlı objeleri bile yakalayabilmenize fırsat veriyor. GF5, maksimum çözünürlükte saniyede 4 kare fotoğraf çekebiliyor.
Panasonic Lumix GF5
Makine üzerinde 3 inç büyüklüğünde dokunmatik özellikli bir LCD ekran bulunuyor. Dokunmatik ekranın daha verimli kullanılmasına yönelik olarak tasarlanan yeni kullanıcı arüyüzü, birkaç hareketle ayar yapmayı ve fotoğraf çekimini hızlandırmayı sağlıyor. Dokunmatik odaklama özelliği sayesinde kullanıcılar odaklama yapmak istedikleri objeyi tek bir dokunuşla takibe alabiliyor. Uyumlu lensler takılıyken, GF5’in dokunmatik zoom özelliği de kullanılabiliyor. Ayrıca makineyle eğlenceli fotoğraflar çekmek isteyenler için birçok mod ve efekt bulunuyor.
Panasonic Lumix GF5
GF5, artık birçok makinede aranan bir özellik haline gelen Full HD video kaydını destekliyor. AVCHD formatında 1920×1080 @60i kayıt yapabilen makine, çözünürlük 1440×1080 düşürüldüğünde MP4 formatında da kayıt yapabiliyor. Arka planda sürekli olarak çalışan otomatik odaklamanın haricinde dokunmatik odaklama özelliği de video kaydı esnasında kullanılabiliyor. Video kaydı, kasanın üst kısmında yer alan özel video tuşuna basarak kolayca başlatılabiliyor. Makine ses kaydını Dolby Digital Stereo Creator aracılığıyla yapıyor.
Panasonic Lumix GF5
Siyah, beyaz ve kırmızı renk seçeneklerine sahip olacak Lumix GF5’in 14-42 mm standart zoom’lu lensle birlikte fiyatı 599 dolar, 14-45 mm power zoom’lu lensle birlikte fiyatı ise 749 dolar olacak. Yılın ilerleyen aylarında piyasaya çıkacak makinenin bahsi geçen fiyatlarının yurt dışı için geçerli olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırız.

YORUMLAR