reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic’ten “dünyanın en gelişmiş” head-up display modeli

CES 2017 ile birlikte hareketli günler geçiren üreticilerden olan Panasonic, otomobil teknolojilerinde de elini güçlendirmeye devam ediyor.

CES 2017 kapsamında kullanıcıların karşısına çıkan Panasonic, otomobil sektöründe de çözümler üretmeye devam ediyor. Elektrikli otomobillerin geliştirilmesi konusunda günümüzün önemli tedarikçilerinden olan marka, araç içi donanım teknolojilerinde de yenilikçi çözümler cephesinde de fazlasıyla aktif. Panasonic’in dünyanın en gelişmiş head-up display modeli olarak tanımladığı sistem, yüksek çözünürlüklü sanal görüntüleri artırılmış gerçeklik deneyimiyle bir araya getiriyor.

Yetenekleri artırılmış sistemde ön, arka ve yanda konumlandırılan toplamda sekiz adet kamera görev yapıyor. Bu kameralar, sürücüsüne aracın 10 metre önüne kadar potansiyel tehlikeler dahil olmak üzere sürüş asistanı uyarıları verebiliyor. Sürücüye yardımcı bu özellikle birlikte günümüzde çoğu araçta yer alan geleneksel gösterge panellerinin artık tamamıyla ekran dahilinde yer verildiğini görüyoruz. Tamamen kullanıcı odaklı olarak geliştirilen yazılım sürücünün hareketleri de takip ederek anlık güncellemeleri ve modellemeleri buna göre yapabilirken 360 derece kuş bakışı özelliğiyle aracın etrafında olan bitenleri de aktarabiliyor. Yakın zamanda bu teknolojiyi sunmanın planlarını yapan Panasonic, sistemin özellikle elektrikli otomobiller için geliştirildiğini ve tüm yeteneklerin tek bir bilgisayar altyapısından kullanılabildiğini açıkladı.

Sürücüye yardımcı elektronik sistemlerle birlikte sürücünün gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmadan artık tüm multimedya ve gerekli bilgilerin head-up display ekranlarında yer aldığına yavaş yavaş şahit oluyoruz. Bu tarz çok daha yetenekli donanımların harici olarak alınabilmesi de şüphesiz kullanıcıların lehine sonuçlar doğuracak.