reklamı kapat

POPÜLER

PC satışları düşerken, Mac satışları durumunu koruyor

Gartner’ın yayınladığı ve 2016 yılının birinci çeyreğine ait PC satışlarıyla ilgili rakamlar PC pazarının küçüldüğünü gösteriyor. Ancak Mac satışlarına baktığımızda geçen yıla oranla çok fazla değişikliğin olmadığını hatta %1’lik bir artışın olduğunu görüyoruz.

Rapora göre tüm dünyada 2016 yılının ilk çeyreğinde 64,7 milyon PC sevkiyatı gerçekleştirilmiş. Geçen yıl 71,6 milyon olarak gerçekleşen toplam sevkiyat, pazarın %9,6 küçüldüğüne işaret ediyor. 12,4 milyon satışla ve %19,3 ile pazarın liderliğini Lenovo elinde tutuyor ancak geçen yıla oranla Lenovo’nın da satışlarının %7,2 oranında azaldığı dikkat çekiyor.

Dünya çapındaki satışlara baktığımızda Apple, PC pazarında Lenovo, HP, Dell ve Asus’un ardından beşinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 4,5 milyon Mac satan Apple, bu yılın ilk çeyreğinde 4,6 milyon Mac satmayı başarmış. Apple’ın ürün gamına baktığımızda MacBook Pro’nun en son 329 gün önce, MacBook’un 368 gün önce, MacBook Air’ın 399 gün önce, Mac mini’nin 543 gün önce ve Mac Pro’nun 845 gün önce yenilendiğini görüyoruz. Buradan yola çıkarak Apple’ın şuanda güncel donanımlara sahip Mac’ler satmadığını ve birçok kullanıcının yeni ürünleri beklediğini söyleyebiliriz. Apple’ın buna rağmen satışlarını koruyabilmesi oldukça şaşırtıcı. Önümüzdeki Haziran’da gerçekleşmesi beklenen WWDC’de Apple’ın Mac’leri yenilemesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER