reklamı kapat

POPÜLER

DxOMark Pentax 645Z

Pentax 645Z, en sonunda DxOMark’daki yerini aldı

Satışa sunulan akıllı telefon ve fotoğraf makinelerinin sensör performanslarını masaya yatıran test sitesi DxOMark, söz verdiği gibi Pentax 645Z modelini listesine aldı.

Advertisement

Pentax 645Z, 2015 yılında gerçekleştirilen DxOMark testlerinden tam 101 puan almış ancak  incelemesi hiçbir zaman bitirilmediği için sensör sıralamasından kaldırılmıştı. Bu konu D850’nin 100 puan aldığı inceleme sonrası gündeme gelmiş ve ardından da resmi bir açıklama yapılmıştı. Aslında sitenin sensör incelemeleri içerisinde 100 puanı geçen ilk fotoğraf makinesi 645Z modeliydi. O zaman incelemeyi yayınlamadan önce orta format inceleme sürecini iptal ettiklerini belirten site, kısa süre önce listeyi olması gerektiği gibi güncelledi. Buna göre artık 51 megapiksel çözünürlüğe sahip orta format fotoğraf makinesi 645Z, listesinin ikinci sırasında yer alıyor. Liderlik Hasselblad X1D-50c modelinde, üçüncülük ise Nikon D850‘de bulunuyor.

DxOMark Pentax 645Z

DxOMark, Pentax 645Z sonrası artık orta format modellere de yer veriyor

Saf fotoğraf kalitesini en iyi ölçen platform konumunda bulunan site, iki yıl geciken güncelleme ve gelecek incelemelerle hatasını affettirmek istiyor. Artık eski sayılan orta format modeller arasında bulunan ancak sensörü çağa ayak uydurabilecek düzeyde olan 645Z, yurt dışında 5 bin dolar civarında satılıyor. Makineyi Türkiye’de satanlar ise 50 bin TL‘ye yakın fiyatlar istiyor.