reklamı kapat

POPÜLER

DxOMark’dan 101 puan alan Pentax 645Z’nin unutulan hikayesi

Satışa sunulan akıllı telefon ve fotoğraf makinelerinin sensör performanslarını masaya yatıran test sitesi DxOMark, geçtiğimiz günlerde Nikon’un yeni DSLR fotoğraf makinesi D850‘yi incelemiş ve dikkat çekici özelliklere sahip fotoğraf makinesine 100 puan vermişti.  Ancak söylenenlerin aksine DxOMark’ın 100 puan barajını ilk yakalayan model Nikon D850 değildi.

Fotoğraf makinesi pazarının çok da gündeme gelmeyen isimlerinden Pentax’ın 645Z model isimli orta format fotoğraf makinesi, 2015 yılında gerçekleştirilen DxOMark testlerinden tam 101 puan aldı. 51.4 MP’lik sensörüyle Sony RX1R Mark 2 incelemesinde kendisini gösteren ancak daha sonra ortadan kaybolan makine, PetaPixel’e konuşan DxOMark’a göre incelemesi hiçbir zaman bitirilmediği için sensör sıralamasından kaldırıldı. İncelemeyi yayınlamadan önce orta format inceleme sürecini iptal ettiklerini belirten site, buna neden olaraksa kendi üretim genişliklerindeki sıkıntıyı gösterdi.


Bu açıklamaya ek olarak orta format fotoğraf makinesi (Sensör bazlı) incelemesine yeniden başlayacaklarını ve Pentax 645Z’nin tekrardan listeye gireceğini müjdeleyen DxOMark, görünüşe bakılırsa Fujifilm GFX 50S ile yavaş yavaş son tüketiciye kaymaya başlayan orta format dünyasını yeniden dikkate değer görüyor. Kullanıcılardan bu açıdan büyük talep ve Pentax 645Z‘nin durumu için ciddi eleştiri alan site, beklenen testlerin bir kaç gün içerisinde geleceğini de açıklamasına ekliyor.