reklamı kapat

POPÜLER

Gereksiz icatlarda bugün: Mobil asistanla iletişime geçen akıllı küpe

Akıllı mücevherlere bir yenisi daha ekleniyor. Peripherii’nin akıllı küpeleri, Siri ve Google Assistan’a erişmenizi sağlıyor.

Peripherii‘nin yakında fon toplama sitelerinde kullanıcıların beğenisine sunmayı hazırladığı akıllı aksesuarı bir çift küpeden oluşuyor. Daha önce akıllı yüzüklerle ilgili yazdığımız zorunluluklardan akıllı küpe de nasibini almış. Oldukça büyük ve kaba bir tasarımla gelen bu küpe, mecburi donanım özelliklerini gövdesine sığdırmak zorunda kalmış. Küpe çiftinden sadece biri akıllı modüllerle geliyor.

Küpenin içinde sesli komutlar için mikrofon, mikroişlemci ve pil yer alıyor. Bluetooth ile telefonunuza bağlanan küpenin esas işlevi ise sesli komutlarınızı alıp telefona iletmek. Siri ve Google Assistant’a komutlarınız ile mesaj yazdırabilir, alarm kurdurabilir ya da sesli olarak yaptırabileceğiniz herhangi bir eylemi Peripherii’nin küpeleri aracılığıyla yaptırabilirsiniz.


iOS ve Android uyumlu küpeler bu ayın sonunda fon toplamaya başlayacak. Kickstarter’da sınırlı sayıda 159 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak olan küpelerin esas fiyatı ise 295 dolar olacak. Açıkçası işlev konusunda çok yetersiz, tasarım konusunda da pek bir başarısız bu girişimin yaygın şekilde kabul görmesi şaşırtıcı olacaktır. Fiyat performans dengesini yakalayamayan küpelerin özellik bakımından çok zengin olduğunu söylemek çok güç zira telefonunuz da sesli komutlarınızı algılayabiliyor zaten. İlginç bir fikir olduğu kesin, ancak işlevselliği uzun uzun tartışılır.