reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell BiP Kurban Bayramı küpe sorgulama

Kurban Bayramı öncesi BiP’e dahil edilen önemli özellik

Kurban Bayramı yaklaşırken Turkcell’in mesajlaşma servisi BiP, kullanıcıların işini kolaylaştıracak yeni bir servisi hizmete sunuyor.

Kurban Bayramı öncesi, BiP kurbanlıklarla ilgili sağlık durumu sorgulanabilen hizmeti kullanıma soktu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen hayvan sorgulama servisine artık BİP üzerinden ulaşılabiliyor. Satın alınan kurbanlıklarla ilgili bilgilere tek dokunuşla erişim sağlanabiliyor. İzlenmesi gereken adımlar ise oldukça basit. BiP’in Keşfet bölümündeki küpe sorgulama servisi sayesinde kurbanlığın küpe numarasını girerek bilgilerin mesajla size iletilmesini sağlayabiliyorsunuz. Et kullanılabilirlik durumu, Süt kullanılabilirlik durumu, Bulunduğu il, Doğduğu il, Irkı, Cinsiyeti ve Doğum tarihi olmak üzere 7 ana başlıkta hayvanla ilgili detaylı bilgiler veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Küpe numarası ile kontrol

Türkiye’de yasalar çerçevesinde, tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar küpelenerek kayıt altına alınıyor. Küpelenme işlemi sayesinde, hayvan hareketlerinin kontrolü sağlanabiliyor ve hastalık durumunda ise bunun yayılması için önlem alınabiliyor. Hayvan satışlarının en yüksek olduğu Kurban Bayramı döneminde de hem tüketici sağlığı hem de hastalıklı hayvanların piyasaya sunulmasının engellenmesi amaçlanıyor.

Servise BiP’in yeni özelliğiyle tek dokunuşla ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda hayvansorgula.tarbil.gov.tr ve e-devlet üzerinden de ulaşabilir, küpe numarası sorgulamayı oradan da gerçekleştirebilirsiniz.