reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro LOG Konsept

Periskop kamera için yine iPhone 15 Pro iddiası gündemde

Apple, 2022 yılında da iPhone’larda bir periskop kamera kullanmayacak. Bu konuda ilk adım iPhone 15 Pro ile atılabilir.

Telefonların içinde yer olmadığı için hayatımıza giren periskop kamera sistemleri, yan konumlandırılan optikler ve ayna sistemleriyle ince telefonlarda yüksek zoom’u mümkün kılıyor ve Android tarafından uzun zamandır aktif olarak kullanılıyor. Ancak halen bir iPhone modelinde periskop kamera bulunmuyor. Yukarıda da dediğimiz gibi bu durum 2022’de gelecek iPhone 14 ile de değişmeyecek. Ancak bir analiste göre periskop kamera ilk defa iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde olacak.

Bir teknoloji tam olarak oturmadan kullanmak istemeyen ve kamera konusunda ileriye dönük tam 3 yıllık planlar ile hareket ettiği bilinen Apple, 15 Pro ve 15 Pro Max modellerine koyacağı periskop telefoto kamera ile 5x optik zoom sunacak bilgisi veriliyor. Optik zoom “kayıpsız / kalite kaybı olmadan yakınlaştırma” anlamına geliyor.

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinin periskop kamera sistemi için Lante Optics firmasıyla görüşmeler içerisinde olduğu aktarılan teknoloji devi Apple, periskop kamera konusunda ilk defa gündeme gelmiyor. Daha önce de 2023 iPhone’lar için bu adımın atılacağı iddia edilmişti. Bu açıdan zoom’a çok önem verenlerin 2022 iPhone’ları es geçmesi mantıklı görünüyor.

İlginizi Çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti