reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot geçmişini geleceğin otomobiliyle selamladı

Şu sıralar BMW başta olmak üzere otomobil üreticilerinin eski modellerini yeniden yorumlamalarına şahit oluyoruz. Bu kervana katılan son isim olan Peugeot, bunu eski yarış aracını günümüze uyarlamak yerine geleceğe uyarlayarak gerçekleştiriyor.

L45 isimli 100 yıllık otomobilini yeniden yorumlayan Fransız üretici, L500 R HYbrid ismini verdiği fütüristik bir otomobille karşımızda. Adından da anlaşılacağı gibi hibrit olarak tasarlanan otomobilin 500 beygir güç ve 730 Nm tork üreteceği belirtiliyor. o-100 km/s hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlayacağı düşünülen otomobilin 1 kilometre mesafeyi 20 saniyenin altında tamamlaması öngörülüyor.

Karbon fiber gövdesi sayesinde yalnızca 1.000 kg ağırlığında olan L500 R HYbrid, yalnızca 1 metre yüksekliğinde. Bu sayede adeta zemine yapışık görünen otomobil, müthiş aerodinamik yapısıyla pistlerin tozunu atacağını şimdiden fazlasıyla hissettiriyor. Yalnızca sürücünün oturacağı tek kişilik kokpit tasarımına sahip olan otomobil, cam tavanı ile bir kapsülü andırıyor. İç mekanda çıplak karbon fiber kaplamalar ve özellikle hologram şeklinde vücut bulan göstergeler dikkat çekiyor.

L45’in nice zaferler yaşadığı Indianapolis 500 yarışında tanıtılan konsept otomobilin yakın zamanda seri üretime geçmesi beklenmiyor.