reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot geleceğin şarj istasyonunu geliştirdi

Elektrikli otomobiller yalnızca sıfır emisyonlu çevreci motorlarıyla değil, bu motorlarına daha uzun menzil sağlayan şarj istasyonlarıyla da çevreye katkı sağlıyor. Son olarak Peugeot’nun geliştirdiği güneş panellerinden oluşan şarj istasyonu bunun en güzel örneği.

Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor. Dayanıklı ahşap malzemenin üzerine bindirilen paneller, güneşten elde ettikleri enerjiyle elektrikli araçların lityum iyon pillerini besliyor. Otomobil, motosiklet veya bisiklet fark etmeksizin aynı anda 7 araç şarj edilebiliyor.

Güneş panellerinin enerjisinin değişkenliğini de göz önünde bulunduran Peugeot, şarj istasyonlarını birbirini besleyecek şekilde geliştirmiş. Akıllı enerji yönetim sistemi olarak adlandırılan teknoloji sayesinde komşu istasyonlar birbirinin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor. Böylece hava durumundan bağımsız olarak istasyonlar gün boyunca şarj etme sıkıntısı çekmiyor.

İlk örnekleri Fransa’nın Ajaccio ve Bastia şehirlerine kurulacak olan istasyonların sayılarının ilerleyen dönemlerde artması bekleniyor.