reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot elektrikli otomobil

Peugeot’nun elektrikli otomobil markasına dönüşeceği tarih açıklandı

İlk aşamada Avrupa merkezli olarak hayata geçirilecek olan Peugeot dönüşüm kararı, ileriki vadede küresel çapta yayılacak.

Stellantis oluşumuyla birlikte iki büyük ismin bir araya geldiği senaryo, elektrikli otomobillere geçiş sürecinde daha hızlı aksiyonların alınabilmesine olanak tanıyor. Ortak altyapının etkisiyle birlikte oluşum içerisinde yer alan isimlerin kademeli olarak sadece elektrikli modeller satacağı tarihlerin netleştiği bir dönemden geçiyor. Son yıllarda yakaladığı yükselişi hız kesmeden devam ettiren Peugeot da nihayet kervana dahil oldu. DS, Opel, Lancia ve Alfa Romeo gibi markaların yeni yol haritalarından sonra Fransız üreticinin elektrikli otomobil satan bir markaya dönüşü açıklamalar CEO Linda Jackson’dan geldi. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Peugeot cephesi 2030 yılından itibaren ürün gamına ekleyeceği tüm modellerde sadece elektrik gücünü kullanacak.

Peugeot e-208

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peugeot ilk aşamada sadece Avrupa merkezli olarak elektrik kararını uygulayacak

Planlamayla ilgili detaylara baktığımızda, markanın beklediğimiz gibi pazar dinamiklerine göre şekillenen adımlarla ileriyi hedeflediğini görüyoruz. İlk aşamada sadece Avrupa’da hayata geçirilecek olan bu kararın yanında, küresel çapta ise bir süre daha içten yanmalı motorlara sahip araçların satışı da devam edecek. Peugeot’nun bu yıl hem binek hem de ticari araçlar olmak üzere ürün yelpazesindeki elektrikli araç oranını %70’e çıkarmayı hedeflediğini biliyoruz. Bu oranı 2023 yılına kadar yüzde %85’e çıkarmayı hedefleyen marka, 2025 yılında ise Avrupa’da ürünlerinin tamamında elektrikli versiyon sunacak. Grubun diğer üyelerinin elektrik planlamalarıysa şu şekilde;

DS – 2026
Alfa Romeo – 2027
Opel – 2028
Fiat – 2030

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Tam elektrikli özellikleriyle Corsa-E