reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Philips 42PFL7606H/12 incelemesi

Philips’in televizyon konusundaki tecrübesi malum. Yıllar geçtikçe tasarım ve kalite anlamında da birçok rakibinin önünde olduğunu gösteren firma, ortaya koyduğu Ambilight gibi teknolojilerle de televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiriyor. 7000 serisinden bir model olan 42PFL7606H/12 de Philips’in tüm birikimini gözler önüne seriyor. Üç boyut destekli televizyon, tasarım olarak alışılmış yeni nesil Philips’lerden çok farklı değil. Lakin, yeni ve oldukça özgün bir standı olduğunu söyleyebiliriz. Stant üzerine sabitlenen tek parçalık silindir şeklindeki metal televizyonu ayakta tutuyor. İnceleği ve konumundan ötürü ilk başlarda biraz bizi korkuttu ama gönlünüz rahat olsun, oldukça sağlam ve çok da kolay hareket ettirilebiliyor.

AMBILIGHT 2.0
42PFL7606H/12’de, Philips’in ev ortamında televizyon izleme keyfini bir hayli artıran arka plan aydınlatma özelliği Ambilight Spectra 2 mevcut. Hala bilmeyen varsa anlatalım; Ambilight teknolojisi, televizyonun kenarlarına yakın arka kısmında şeritler içine gömülü LED’lerden, ekrandaki görüntünün rengine göre ışık yansıtılması prensibine dayanıyor. Bu da izlenen içeriğe odaklanmayı sağlıyor ve dikkat dağılmasını önlüyor. Televizyonu koyduğunuz yerin arkasındaki duvarın renginin de menüler üzerinden ayarlanabiliyor olması, Ambilight’ın doğru renkleri verebilmesi açısından faydalı.

İKİ OYUNCU, TEK OYUN
Pixel Precise HD ile HD Nature Motion teknolojilerine sahip olan televizyon, 2 ms tepkime süresi ve 400 Hz tazeleme oranı sunuyor. Tüm bu teknik özellikler sayesinde oldukça kaliteli ve keskin bir görüntü veriyor. Televizyon, DLNA aracılığıyla bilgisayarlara bağlanıp, medya içeriklerini oynatabiliyor. Aynı şekilde yan yüzündeki USB yuvasına takılan belleklerdeki içerikler de televizyonda oynatılabiliyor. Yaptığımız denemelerde bu anlamda bir sorun yaşamadık ama Philips’in medya formatlarına destek konusunda biraz cimri davrandığını söyleyebiliriz. Ayrıca tüm Philips televizyonlarda olduğu gibi bu modelde de altyazı sorunu var. SRT, SUB gibi popüler formatlar tanınmıyor ve gösterilmiyor. Tüm bunların yanında 42PFL7606H/12 oldukça gelişmiş bir üç boyut teknolojisine sahip. Üç boyutlu içerikleri izlemek için televizyonla birlikte gelen Gaming Glasses adı verilen gözlükler kullanılıyor. Bu gözlükler active shutter özelliğine sahip değil. Bu nedenle de oldukca hafif ve rahatlar. Ancak malzeme kalitesinin üst düzeyde olduğunu söylemek zor. Bu gözlüklerin bir diğer avantajı ise oyun oynarken ortaya çıkıyor. İki kullanıcı, ekrandaki görüntü ikiye bölünmeden televizyon üzerinde aynı oyunu oynayabiliyor. Çıplak gözle ekrana bakıldığında karışık olan, üst üste binmiş görüntü netleşiyor ve her kullanıcı kendine ait içeriği görüyor. Bu keyfi yaşayabilmek içinse uygun oyunları bulmak şart.

NETTV VE MYREMOTE
Gelelim televizyonun kullanıcı arayüzü ve kullanıma yönelik özelliklerine. Philips’in malzeme ve teknik anlamdaki kalitesine diyecek lafımız yok ancak aynı kalite hissini kullanıcı arayüzünde alamıyoruz ne yazık ki. Televizyonun ayarlarını yapmak oldukça kolay ancak bu ayararla uğraşırken gezilen menüler, sayfalar estetik tasarım anlayışından uzak. Siyah üzerine beyaz ikonlarla bezeli ana ekranda dolaşmak,televizyonda içerik oynatmak veya NetTV uygulamalarını kullanmak zevk vermiyor. Philips’in akıllı televizyonlarında bulunan NetTV fonksiyonuna önceki Philips televizyon testlerimizde de değinmiştik. Halen daha alması gereken uzun bir yol var. Uygulama sayısı sınırlı, uygulamalarının performansı düşük ve kullanımı zor. Ancak tabii ki Philips de boş durmuyor ve bazı alanlarda kendini geliştiriyor. Bunlardan biri iOS’li ve Android’li cihazlarda kullanılabilen MyRemote uygulaması. Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğunuz televizyonunuzu cihazınızla kontrol edebiliyorsunuz. Bu kontroller içinde temel ses, kanal ve kayıt kontrolleri dışında NetTV, Ambilight, altyazı ve ekran görüntü oranına ilişkin kontroller de bulunuyor. Televizyon, USB üzerinden bağlanan klavye aracılığıyla da kontrol edilebiliyor. Bu da özellikle televizyon üzerinden yapılan internet gezintisini bir hayli kolaylaştırıyor. 42PFL7606H/12’nin yan yüzünde bulunan USB girişlerine takacağınız bir sabit diskle televizyonu DVR’a da çevirebiliyorsunuz. İzlediğiniz televizyon yayınını aynı anda sabit diskinize de kaydediliyor ve istediğiniz takdirde yayını durdurabiliyor, ileri geri alabiliyorsunuz.

SONUÇ
Philips kalitesine güveniyorsanız ve “ben televizyonun görüntü kalitesine, sağlamlığına bakarım; internetmiş, uygulamaymış benim için çok önemli değil” diyorsanız 42PFL7606H/12 tam aradığınız televizyon. 3D desteği ve Ambilight özelliğinin oturma odanıza renk katacağı garanti.

► Detaylar sayfa 2‘de