reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Philips DCM377/12 incelemesi

En son müzik setini ne zaman gördük, ne zaman kullandık hatırlamazken bu ay teste gelen Philips’le şöyle bir eskiye döndük. Aslına bakılırsa DCM377/12 alışıldık tarzda bir mikro müzik seti ama bunun yanında USB girişi ve iPod / iPhone dock’una sahip olmasıyla yeni neslin ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Yerimiz dar, o nedenle cihazdan bahsetmeye başlasak iyi olur. DCM377/12’yi özenle tasarlanmış kutusundan çıkardığımızda ilk dikkatimizi çeken ana ünitenin hafifliği oldu. Hafifliğin nedeni ise kullanılan malzeme. Açıkçası bu malzemenin kaliteli ve sağlam olduğunu söylemek zor. Tüm bağlantı noktaları, girişler ve çıkışlar ana ünite üzerinde bulunuyor. Ana ünitenin görünümüyle uyumlu hoparlörler ise ahşap kutulu ve herhangi bir tasarım falsosu bulunmuyor. Gözümüze çarpan tek eksi, hoparlörlerin ana üniteye hiçbir şekilde sabitlenemiyor olması ancak bunun da çok önemli bir problem olduğunu söylemek zor.

iPOD VE iPHONE DOKU
Müzik setinin kullanım alanı zengin. İsterseniz CD dinleyin, isterseniz USB belleğinizdeki parçaları çalın, isterseniz de ilgili girişleri üzerinden elinizdeki medya oynatıcıyı bağlayın ve ondan gelen sesi dışarı verin. iPod ve iPhone dock’unu da unutmadık tabii ki. Müzik setinin en önemli özelliği olan dock’u, oldukça işlevsel. Uyumlu iPhone ve iPod’unuzu takıyorsunuz, cihazınız orada şarj olurken siz müziğin keyfini çıkarıyorsunuz. Fonksiyonel uzaktan kumandası aracılığıyla da iPhone veya iPod’unuzu rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz. Müzik setinin iPhone ve iPod’lar üzerindeki kontrolünün birçok dock’tan çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

TAM DONANIMLI
Müzik setinin boyutları ufak ama ses gücü hiç de öyle değil. 100 Watt’lık ses gücüne sahip olan set oldukça net ve sağlam bir ses veriyor. DCM377/12, ses kalitesini ve seviyesini artırmak için birçok özellik de sunuyor. Kumandadaki tuşlar aracılığıyla dinamik bas kuvvetlendirme ve dijital ses kontrolü yapılabiliyor. Loudness tuşuyla otomatik ses düzeyi ayarı yapıp, sesin derinliği ve doygunluğu artırılabilirken, DCC tuşu ile de ön tanımlı 5 farklı ekolayzır ayarından biri seçilebiliyor. Sesle alakalı tek sıkıntı, sesi açıp kısarken bunun basamak basamak olması. Yani yavaş bir geçiş yok, tuşa bastığınız anda sesin bir seviye alçaldığını anlayabiliyorsunuz. Müzik setinin, gelişmiş bir radyo fonksiyonu da bulunuyor. 20 istasyona kadar programlama yapmaya izin veren radyo, o anda radyoda çalan parçanın bilgilerini gösteren RDS desteğine de sahip. Müzik setinde alarm ve uyku zamanlayıcısı da bulunuyor. İstediğiniz kaynağı seçip alarm kurabiliyorsunuz. Zamanı geldiğinde de seçtiğiniz müzikle uyanıyorsunuz. Uyku zamanlayıcısının vazifesini anlatmaya ise gerek yok herhalde. Nihayetinde DCM377/12 yeni nesil müzik kaynaklarıyla da uyumlu olan bir müzik seti. Bu tarz bir cihaz arıyorsanız, az sayıdaki seçenekten biri.