reklamı kapat

POPÜLER

PhoneDrone akıllı telefonunuzu “uçuruyor” [Video]

29 Nisan 2015

Drone fiyatlarının yüksek olmasının en büyük sebebi içinde birçok farklı sensör ve işlemci barındırması. Bir diğer yandan binlerce lira vererek satın aldığınız akıllı telefonunuz da gelişmiş özellikleriyle bilgisayarı aratmıyor. Bu durumu başarıyla kullanan PhoneDrone, akıllı telefonun gelişmiş özelliklerinden faydalanarak uçuyor ve diğer drone’lara nazaran çok daha uygun fiyatıyla fark yaratıyor.

Hindistan merkezli X-Craft‘ın geliştirdiği PhoneDrone, adından da anlaşılacağı üzere akıllı telefon yardımıyla çalışıyor. Üzerinde bulunan kısıma iPhone 4s ve yukarısında iOS cihaz ya da diğer Android cihazlar yerleştiriliyor. Daha sonrasında ise tablet veya telefon aracılığıyla cihazın uygulaması üzerinden yönlendiriliyor. Uygulamada “takip et” komutu verildiğinde drone üzerinde bulunan telefon, yanınızdaki telefonun sinyallerini takip ederek bulunduğunuz konuma geliyor. Ayrıca harita üzerinde çizim yaparak da drone’un bir noktadan bir diğerine uçuş yapması sağlanıyor. Bunun dışında elle kontrol ve selfie çekimi gibi özellikler de yine uygulama içerisinde yerini almış durumda.

PhoneDrone’un telefon kısmında bulunan aynalar sayesinde cihazın video çekmesi mümkün oluyor. Kaydedilen video gerçek zamanlı olarak kullanıcıdaki cihaza aktarılıyor. PhoneDrone ayrıca sensörleri sayesinde çarpışmalardan kaçınabiliyor. Cihazın toplam uçuş süresinin ise 20 ile 25 dakika arasında olduğu dile getiriliyor.

Kickstarter‘da yalnızca birkaç gün içerisinde 30 bin dolar bağış toplayan cihazın hayata geçmesi için toplam 250 bin dolara ihtiyacı var. Eğer her şey yolunda giderse 199 dolar fiyata sahip olan drone’un bu yılın kasım aylarında kullanıcılarla buluşacağını söyleyelim.

VİDEO