reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk bilgisayar destekli akıllı drone’u [Video]

DJI‘ın yeni drone’u olan Phantom 3‘ün tanıtımının üzerinden henüz birkaç gün geçmişken bu kez de 3D Robotics özellikleriyle kendine hayran bırakan drone’unu duyurdu. Dünyanın ilk akıllı drone’u olarak lanse edilen cihaz, gelişmiş donanımıyla piyasada bulunan drone’larda bulunmayan birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Solo isimli bu drone, gücünü 1 GHz hızında çalışan Linux tabanlı iki bilgisayardan alıyor. Bu sistemlerden biri drone’un içerisinde, bir diğeri ise kontrol cihazında bulunuyor. Bu sistemler sayesinde drone akıllı özelliklerini kullanabiliyor ve havada yüksek çözünürlükte video ve fotoğraf çekimi gerçekleştirebiliyor.

solo2

Drone’un en önemli özelliklerinden biri olan Cable Cam, kullanıcının akıllı telefon üzerinde belirlediği noktaya drone’un otomatik olarak uçuş yapmasını sağlıyor. Bu sayede drone’u kontrol eden kişinin uçuşla ilgili herhangi bir şeyle uğraşmasına gerek kalmıyor ve yalnızca kamera açılarını ayarlaması yeterli oluyor.

Orbit modunda ise çekilmesi gereken nesne seçiliyor ve drone bu nesne etrafında daireler çiziyor. Kullanıcı bu esnada kamerayı ayarlıyor, cihazın yüksekliğini belirliyor ve dönüş hızını ayarlayabiliyor. Normal şartlarda amatör drone kullanıcılarının yapması çok zor olan çekimler, söz konusu mod ile kolaylıkla hayata geçiriliyor.

solo4

Selfie modasına drone’lar da ayak uydurmaya başladığı için Solo’da selfie modu da yerini almış. Odak noktasına kullanıcıyı alan drone, havada başarılı çekimler gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra takip özelliği aracılığıyla nereye giderseniz gidin, Solo her zaman sizi takip ediyor. Oyun kumandası gibi tasarlanan kontrol cihazı; kalkış, iniş ve havada durma gibi aksiyonları tek tuşla gerçekleştirmeye olanak sağlıyor.

Toplamda 20 dakika uçuş yapabilen drone, GoPro ile kaydettiği HD görüntüleri gerçek zamanlı olarak iOS ve Android cihazlara aktarabiliyor. GoPro için özel olarak geliştirilen ilk drone olan Solo’ya GoPro Hero 3 ve üzeri cihazlar yerleştirilebiliyor. Şu anda ön siparişte bulunan drone’un kendisi 1.000 dolara satın alınabiliyor.  GoPro ile birlikte satın alabilmek için ise 1.200 doları gözden çıkarmak gerekiyor.